Paralel Tasarım Nedir?

Paralel Tasarım Nedir?

Bir kaç tasarım grubunun aynı anda bir tasarım problemi üzerine çalışmasıdır. Gruplar aynı gereksinimlerden ortaya çıkan bir başlangıç tasarımı yaratır ve gruplar birbirinden bağımsız çalışır. Çıkan sonuçlar grupla paylaşılır. Böylelikle bir soruna yanıt verebilecek birden fazla çözüm düşünülerek en uygunu seçilebilir.

Paralel tasarım, birkaç tasarım grubunun aynı anda bir tasarım problemi üzerine çalışmasıdır.

İşbirliğine dayalı bir süreçtir. Tasarım problemi belirlenir, sorunun çözümünü bulmak amacıyla gruplar oluşturulur. Tasarım grupları aynı gereksinimlerden ortaya çıkan bir başlangıç tasarımı yaratır ve birbirinden bağımsız çalışmaya başlarlar. Sunum kısmının neticesinde bir tasarımcının gözünden kaçan ayrıntıyı diğer tasarımcı yakalamış olabilir. Çalışmanın sonucunda çıkan sonuçlar grupla paylaşılır.. "İnsan-Bilgisayar Arayüzü Tasarım Döngüsünü Kısaltmak: Genetik Algoritmaya Dayalı Paralel Tasarım Süreci" kitabının yazarı olan John McGrew'a göre; paralel tasarım, geniş bir fikir havuzundan başlayarak bu fikirleri bir dizi sezgisel yöntem kullanarak değerlendirerek ve ardından yeni nesil fikirler oluşturmak için en uygun fikirleri seçerek genetik algoritmaları yansıtır. Bu süreçte tamamen yeni fikirler ortaya çıkabilir. Böylelikle bir soruna yanıt verebilecek birden fazla çözüm düşünülerek en uygunu seçilebilir. 

Temelde paralel tasarım süreci şu adımlara ayrılabilir:

• Tasarlama,

• Tasarımların sunulması,

• Tasarımların değerlendirilmesi,

• Tasarım ve sunum sırasında öğrenilenlerle yeniden tasarım yapmak.

Paralel tasarım süreci sadece UX Designer’ların işi değildir. Değerlendirme kısmı toplu bir süreçtir. Disiplinlerarası katılımcılarla yaratıcı bir süreç ortaya çıkartılır.

Paralel Tasarım Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.