Fogg Davranış Modeli Nedir?

Fogg Davranış Modeli Nedir?

“Motivasyon, yeterlik, başarılı tetikleyici BJ Fogg tarafından geliştirilen bu model, bir eylemin gerçekleştirilebilmesi için gerekli motivasyon, yeterlik ve başarılı bir tetikleyicinin bulunması gerektiğini öne sürer. Eylemin gerçekleşmesi için bu etmenlerin üçünün aynı anda çalışıyor olması gerekir. “

Fogg Davranış Modeli, davranış değişikliklerini yönlendirmekle ilgili bir yöntemdir ve bir davranışın gerçekleşmesi için üç unsurun aynı anda bir araya gelmesi gerektiğini açıklar: motivasyon, yetenek ve tetikleme.

Stanford Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan BJ Fogg tarafından geliştirilen bu modele göre; eylemin gerçekleşmesi için bu etmenlerin üçünün aynı anda çalışıyor olması gerekir. Bu nedenle bir davranış ortaya çıkmadığında bu üç unsurdan en az birinin eksik olduğu söylenebilir. 

Her şey istenen belirli davranışı tanımlamakla başlar. Bu model bir kılavuz olarak kullanılarak kullanıcıları istenen eylemleri yapmaktan alıkoyan sebep belirlenebilir. Fogg, uzun vadede bir davranış yaratmanın, "küçük adımların" insanların güvenini ve bunu yapma becerisini geliştirmek için güçlü bir araç olduğunu öne sürüyor.

Fogg Davranış Modeli Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.