Benchmark (Rakip Analizi) Nedir?

Benchmark (Rakip Analizi) Nedir?

Rakipleri tanımlamak ve onların stratejilerini değerlendirerek güçlü ve zayıf yanlarını kendi bulunduğu sektör içerisinde saptamak ve değerlendirmektir.

Rakip analizi (Benchmark), bir şirketin başarısını artırmak amacıyla ürününü ve şirketini piyasadaki diğer başarılı şirketler ve onların ürünleriyle kıyaslaması, iş dünyasındaki yerini görüp geliştirebilmesi için uygulanan tekniktir.

Benchmarking çalışması bir ürünün ya da servisin genel gelişimini takip etmek, ürünün önceki sürümlerinin kullanıcı deneyimini değerlendirmek ya da endüstride rakipleri arasındaki yerini belirlemek gibi amaçlarla yapılabilir. Şirketin amaç ve ihtiyaçlarını saptamak, şirket kültürünü güçlendirmek, maliyeti düşürüp motivasyonu artırmak gibi amaçlarla da bu teknik uygulanabilir. Tasarım ekipleri bir ürün geliştirirken belirli aralıklarla benchmarking tekniğini uygularlar, böylece tasarımlarındaki iyileştirme süreçlerini ölçebilme olanağına sahip olurlar.

Benchmark yapılırken 5N1K yöntemi kullanılır. Bu yöntem araştırmaya kılavuzluk eder. 5N1K 6 sorudan oluşur:

Kimi kıyaslıyoruz? 

Bu sorunun cevabı rakip sektörler, benzer sektörler ve lider sektörler olacaktır. Örneğin; bir otomobil markası için araştırma yaparken sektörde lider olan markayla kıyaslama yapılabilir.

Neden kıyaslıyoruz? 

Kıyaslama yapma amacını belirleyen bir sorudur. 

Ne kıyaslıyoruz?

Rakip firmada bakılması gereken şeyin ne olduğunu belirleyen sorudur. Örneğin; rakip firmanın reklam taktikleri incelenebilir ve kıyaslanabilir.

Nerede kıyaslıyoruz?

Benchmark çalışması için kullanılabilecek çok fazla araç olsa da bunlardan bazıları; Word, Excel, Miro olabilir. 

Ne zaman kıyaslıyoruz?

Projede ne kadar süre olduğunu belirleyen bir sorudur. 

Nasıl kıyaslıyoruz?

Bu çalışan kişilerin kullanmak istediği yönteme göre özelleşebilecek bir süreçtir.

Benchmark (Rakip Analizi) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.