Ergonomi Nedir?

Ergonomi Nedir?

Kökeni Yunanca’da “iş” anlamına gelen “ergo” ile “yasa” anlamına gelen “nomos” kelimelerine dayanır. Bilişsel, fiziksel, organizasyonel özellikler çerçevesinde insanın makine ve çevre ile olan uyumunu inceleyen çalışmalarıdır.

Ergonomi, insanların ihtiyacını gideren, yeteneklerini tamamlayan ve insanın katlanabileceği yük sınırlarını en aza indiren tasarımları mümkün kılan bilim temelli bir disiplindir.

İngiltere’de “Uygulamalı Psikoloji”, Amerika’da “İnsan Faktörleri”, Almanya’da “Çalışma Psikolojisi”, İskandinav ülkelerinde “Canlı Teknolojisi” ülkemizde ise “Ergonomi” olarak adlandırılmaktadır. 

Kökeni Yunanca’da “iş” anlamına gelen “ergo” ile “yasa” anlamına gelen “nomos” kelimelerine dayanır.  

Bu disiplinde anatomi, fizyoloji, psikoloji, mühendislik ve istatistik gibi alanlardan elde edilen bilgileri bir araya getirmek esastır. 

Ergonomi, insanın ortam ve sistemlerle etkileşimini maksimum düzeye çıkartıp üretkenliğini artırmayı ve karşılaşabileceği riskleri en aza indirmeyi amaçlar. İşyerlerini, ortamları, kullanılacak araçları, sistemleri; onları kullanacak insana göre tasarlamak için çeşitli disiplinlerin veri ve tekniklerden faydalanırlar.  

Bilimin incelediği ergonomik koşullara şunlar örnek verilebilir: Çalışma ortamı, yeri ve ortam sıcaklığı, aydınlatma, titreşim, ses, hava durumu, gibi fiziksel faktörler; çalışanların sağlık durumu, güvende hissetmeleri, becerileri, hataları, psikolojik durumları, öğrenme hızları, kas yapısı, beden ölçüleri... Ne hakkında tasarım yapıldığına bağlı olarak kapsam daraltılıp genişletilebilir, tamamı insanı etkileyen faktörlerdir.

Ergonomi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.