Hamburger Menu Nedir?

Hamburger Menu Nedir?

Norm Cox tarafından Xerox star için tasarlanan ikon, görünümünden dolayı bu ismi almıştır. Üç yatay çizgiden oluşan ikon genellikle ekranın sağ veya sol üst köşesinde kullanılır ve tüm menü elementlerine erişim sağlar. Çok fonksiyonlu sistemler için zararlı olduğuna ve kullanımından kaçınılması gerektiğine yönelik yorumlar olsa da tek temel işlevli sistemler için ek özellikleri gizlemenin güzel bir yöntemidir.

Hamburger Menü, kulanıcıların bir öge listesine erişimini sağlayan gizli menü ikonlarından biridir.

Etkileşim tasarımcısı Norm Cox tarafından 1981'de Xerox Star kişisel iş istasyonu için kullanıcılara düğmenin bir öge listesi içerdiğini bildirmenin kolay bir yolu olarak oluşturuldu. Ü̈ç yatay çizgiden oluşan ikon genellikle ekranın sağ veya sol üst köşesinde kullanılır ve tüm menü elementlerine erişim sağlar. Görünümünden dolayı bu ismi almıştır. 

Hamburger Menü'nün olumlu noktaları olarak şunlar söylenebilir:

• Tanınabilir Olma: Hamburger menüsü uygulamalardan web sitelerine, bilgisayar yazılımlarına ve video oyunlarına kadar her yerde bulunur.

• Temiz Olma: Ekranın dağınık görünmesini önler.

• İkincil erişim: Hamburger menüsü, web sayfanızın amacına doğrudan hizmet etmeyen gezinme düğmeleri için harika bir yer olabilir.

 

Hamburger Menü'nün olumsuz noktaları olarak şunlar söylenebilir:

• Düşük etkileşim: Hamburger menüleri, diğer düğmelerden çok daha düşük tıklama oranlarına (ve etkileşime) sahiptir. Kullanıcılar gezinme seçeneklerini görmediklerinde, onlarla etkileşim kurma olasılıkları çok daha düşüktür.

• Verimsiz: Kullanıcıların nihai hedeflerine ulaşmak için ekstra adımlardan geçmelerine neden olur, görev süresini uzatır.

Hamburger Menü, ç̧ok fonksiyonlu sistemler için zararlı olduğuna ve kullanımından kaçınılması gerektiğine yönelik yorumlar olsa da tek temel işlevli sistemler için ek özellikleri gizlemenin güzel bir yöntemidir.

Hamburger Menu Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.