Hale Etkisi Nedir?

Hale Etkisi Nedir?

“Kişinin diğer kişi, kurum, marka ve ürünler hakkındaki genel görüşünün, bunlarla ilk karşılaşmasında edindiği duygu ve düşünceleri doğrultusunda oluşmasına Hale Etkisi denir. Buna göre, biriyle tanıştığımızda kendisine olumlu / olumsuz bir özellik atfedersek; sonraki özelliklerini de bu özellik çerçevesinde değerlendiririz. İlk izlenimler ürünü algılamada önemli bir referans noktasıdır. Kullanıcılar bir ürünü ilk kullandıklarında eğer onu kullanılabilir buluyor veya kullanmaktan zevk alıyorsa, daha sonra yaşadığı kötü deneyimleri görmezden gelebiliyor. Tam tersi, ilk kullanımda olumsuz bir deneyim yaşandığında sonradan gelen deneyimler ne kadar iyi olursa olsun olumsuz düşünülebiliyor.”

Hale Etkisi, kişinin diğer kişi, kurum, marka ve ürünler hakkındaki genel görüşünün, bunlarla ilk karşılaşmasında edindiği duygu ve düşünceleri doğrultusunda oluşmasına denir.

Hale etkisi aynı zamanda "fiziksel çekicilik klişesi" ve "güzel olan aynı zamanda iyidir" ilkesi olarak adlandırılır. Fiziksel görünüm genellikle Hale etkisinin önemli bir parçasıdır. Buna göre, biriyle tanıştığımızda kendisine olumlu / olumsuz bir özellik atfedersek; sonraki özelliklerini de bu özellik çerçevesinde değerlendiririz. 

Hale etkisi, kuruluşları, yerleri, ürünleri ve teslimat/iletişim kanalları ile ilgili yargılarımızı etkileyebilir. İlk izlenimler ürünü algılamada önemli bir referans noktasıdır. Kullanıcılar bir ürünü ilk kullandıklarında eğer onu kullanılabilir buluyor veya kullanmaktan zevk alıyorsa, daha sonra yaşadığı kötü deneyimleri görmezden gelebiliyor. Tam tersi, ilk kullanımda olumsuz bir deneyim yaşandığında sonradan gelen deneyimler ne kadar iyi olursa olsun olumsuz düşünülebiliyor.

Hale Etkisi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.