Ekmek Kırıntıları (Breadcrumbs) Nedir?

Ekmek Kırıntıları (Breadcrumbs) Nedir?

“Hansel ve Gratel romanındaki kahramanların dönüş yollarını bulmak için kullandıkları ekmek kırıntılarına atıfta bulunan bu grafik kontrol elemanı, farklı kullanıcı arayüzlerinde kullanıcıların bulunduğu konumu takip etlmelerine yardımcı olur. Gelinen sayfaya gelinen yolu veya sayfanın sistemde bulunduğu yeri bildiren başlıklar yardımı ile gelinen sayfaya veya üst seviyelerdeki sayfalara ulaşılabilir. Örn: Anasayfa > Giyim > Elbise > Günlük Elbise”.

Ekmek kırıntıları, kullanıcıların bir sayfadaki konumları ile daha üst düzey sayfalar arasındaki ilişkiyi gösteren bir gezinme yardımcısıdır.

Kullanıcıların bulunduğu konumu ve gelirken kullandıkları yolu takip etmelerine yardımcı olarak sitenizi kolay kullanılabilir hale getirir. Genellikle “>” (büyüktür) sembolü kullanılarak yatay olarak düzenlenir. Göz atmayı -dolayısıyla ziyaretçilerin web sitesinde geçireceği zamanı- artırır, web sitesinin bulunabilirliğini iyileştirir ve SEO faydaları sağlar. 

Esasen sadece web sitelerine özgü bir kullanım değildir. Windows Vista'dan beri her Windows sürümünde de kullanılır. Hansel ve Gretel masalında kahramanların dönüş yollarını bulabilmek için serpiştirdikleri ekmek kırıntılarından esinlenerek isimlendirilmiştir.

Ekmek kırıntıları kavramını UX alanında üç farklı şekilde gözlemleyebiliriz:

1. Konum veya Hiyerarşi Tabanlı Ekmek Kırıntıları: Konum tabanlı breadcrumb'lar; sitenin genel düzenini ve sayfa düzeylerini görselleştirir. Sitenizde yüzlerce sayfa olsa bile, ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarını kolaylaştırır. 

Ayarlar>Kullanıcı Bilgileri>Güvenlik>Parola Değiştir 

2. Yol veya Geçmiş Tabanlı Ekmek Kırıntıları: Yol veya Geçmiş Tabanlı Ekmek Kırıntıları ise tarayıcı geri tuşuyla aynı amacı güder. Kullanıcıların son adımlarını geri alır. Özellikle e-ticaret sitelerindeki kullanıcıların filtreleri kaybetmeden diğer ürünleri de incelemelerine olanak tanır. 

3. Özniteliğe Dayalı Ekmek Kırıntıları: Özniteliğe dayalı ekmek kırıntılarına örnek olarak yine e-ticaret sitelerinde yaygın olarak karşılaştığımız, büyükten küçüğe giden kategorizasyon temsilidir. Bu, kullanıcıların daha büyük kategorilere atlamasına ve daha fazla ürün keşfetmesine yardımcı olur. 

Anasayfa>Giyim>Elbise>Günlük Elbise

Ekmek Kırıntıları (Breadcrumbs) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.