Gözlem Nedir?

Gözlem Nedir?

Kullanıcıların günlük hayatlarında yaptıkları ile ihtiyaç ve davranışlarını anlamaya yönelik gözlemlerdir. Kullanıcıların fiziksel ve sosyal çevreleri ile etkileşimlerini ve bu çevrelerin ürüne etkisini anlamaya da olanak tanır.

Kullanıcıların günlük hayatlarında yaptıkları ile ihtiyaç ve davranışlarını anlamaya yönelik gözlemlerdir.

Bir ürünle etkileşime giren kullanıcıları gözlemlemek,  ürünün kullanılabilirliğini ve bir dereceye kadar genel kullanıcı deneyimini anlamanın harika bir yolu olabilir. Kullanıcıları gözlemlemek için kullanılan en yaygın iki teknik, kontrollü gözlemler ve natüralist gözlemlerdir.

• Kontrollü gözlem, genellikle laboratuvar ortamında gerçekleşir ve nitel veriler de sağlayabilmesine rağmen, nicel verileri ortaya çıkarmaya odaklanır. Araştırmacının, gözlemin amacını kullanıcıya açıklaması ve katılımcıların gözlemlendiklerini bilmeleri gerekir. Daha uzun gözlemler için birden fazla gözlemci kullanmak veya olaydan sonra daha fazla gözlem çalışması için olayı kaydetmek için video kullanmak yardımcı olabilir.  Bu yaklaşımın olası dezavantajı Hawthorne Etkisi'dir. 

• Natüralist gözlem, bir kullanıcı veya kullanıcı grubuyla zaman geçirmek ve günlük yaşamda ürünü kullanırken ürünle ilgili davranışlarını gözlemlemek anlamına gelir. Kullanıcıların fiziksel ve sosyal çevreleri ile etkileşimlerini ve bu çevrelerin ürüne etkisini anlamaya da olanak tanır. Bu gözlem çeşidi daha az yapılandırılmış olma eğilimindedir. Nitel verileri ortaya çıkarmaya odaklanır.

Nicel veriler grafikler veya tablolar halinde özetlenebilir. Nitel analize daha dikkatli davranılmalı,  veriler derlenmeli ve mutlak gerçek olarak kabul edilmek yerine daha fazla araştırma için bir yol gösterici olarak kullanılmalıdır.

Gözlem Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.