Beyaz Alan Nedir?

Beyaz Alan Nedir?

“Beyaz alan genellikle negatif alanı ifade etmek için kullanılır. Sayfa düzeninde sınırlar, elementler arası bulunan içerik veya işaret içermeyen bölümlere denir. Adını baskı sürecinde kullanılan beyaz kağıttan alır, ancak ayrılan alanın hangi renk olduğu önemli değildir. Beyaz alan kullanmak zordur. Genel eğilim kullanıcıya bir sayfa içerisinde mümkün olduğunca çok bilgi iletebilmek yönünde olduğu için, beyaz alan kullanırken sanki sayfanızın o bölümü boşa harcanıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Tam aksine beyaz alan, sayfanızda vurgulamak istediğiniz bölümleri öne çıkartacak ve kompozisyonunuzda denge ve estetik unsurlarını kurmanıza yardımcı bir araçtır.”

Beyaz alan, genellikle bir tasarımdaki düzen sınırını ve elemanlar arasındaki mesafeyi belli etmek için kullanılır, negatif alan olarak da adlandırılır. 

Beyaz alan, adını baskı sürecinde kullanılan beyaz kağıttan alır, ancak günümüz tasarım dilinde kağıdın hangi renkte olduğu önemli olmaksızın, elemanların kendi ve çevre arasındaki boşluğunu tanımlamak için kullanılır. Elemanlar arasındaki mesafeyi tanımlayarak ve elemanların birbirinden ayırt edilmesini sağlar. Eğer, tasarımda beyaz alan kullanımı azalır ve birden çok içerik aynı yerde verilmeye çalışılırsa kullanıcı bu içerikler arasında kaybolabilir. Beyaz alanın bilinçli kullanımı ise, tasarımda verilmek istenen mesajı ön plana çıkartabilir. 

Yazı içeriği fazla olan tasarımlarda, beyaz alan kullanımı dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Yeterince beyaz alan verilmemiş bir yazı okuyucu tarafından okunamaz ya da çok zor okunabilir, okuyucunun yazıya odaklanmasını engeller, hatta okuyucu beyaz alan kullanımı olmayan yazılara çok maruz kalırsa göz sağlığında bozulmalar bile meydana gelebilir.

Beyaz Alan Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.