İkna  Edici Tasarım Nedir?

İkna Edici Tasarım Nedir?

Ürünün, kullanıcı seçimini ve davranışlarını etkileyecek şekilde tasarlanması olarak özetlenebilir. Etkileşimlerin kullanıcıda duygusal tetikleyiciler olarak kullanılması ve kullanıcıların, tasarımcıların öngördüğü şekilde hareket etmeye yönlendirilmesi esastır. Tamamlama, tebrik ve takdir, kaçırılan fırsat ve bedavanın etkisi sık kullanılan yöntemlerdir.

İkna edici tasarım, ürünün, kullanıcının davranışlarını ve seçimlerini etkileyecek şekilde tasarlanmasıdır.

İkna edici tasarım uygulamalarında özellikle davranış bilimi ve psikoloji araştırmalarından faydalanılmaktadır. İnsanların karar verme süreçlerini etkileyen azlık etkisi, sosyal kanıt, otorite, tutarlılık, kaçırılan fırsat gibi prensipler ikna edici tasarımda yaygın kullanılan yöntemlerdendir. İnternet alışverişlerinde ilgilenilen üründen kaç adet kaldığının gösterilmesi ya da o ürünün daha önce kaç kişi tarafından satın alındığının belirtilmesi ikna edici tasarıma örnek verilebilir.

Stanford Üniversitesi profesörü B.J Fogg tarafından geliştirilen davranış modeline göre; bir davranışın ortaya çıkması üç ana faktörün aynı anda bulunması ile mümkündür. Bunlar motivasyon, beceri ve tetikleyicidir. Kişinin bir davranışı sergilemek için yeterli motivasyonunun ve becerisinin olması yeterli değildir. Dışarıdan bir tetikleyiciye ihtiyaç duymaktadır. İkna edici tasarım bir tetikleyici görevi görerek kullanıcılarda istenilen davranışın ortaya çıkmasını sağlar.

İkna edici tasarımı yalnızca satış artırabilmek için kullanılan bir yöntem olarak görmemek gerekir. Tasarımcılar tarafından etkili ve doğru kullanıldığı takdirde oldukça önemli etkiler yaratabilecek güçtedir. Sağlıklı yaşam alanında yapılan çalışmalardan iklim değişikliği ile ilgili farkındalık yaratmaya kadar geniş yelpazede insan davranışlarını etkileyebilir.

İkna Edici Tasarım Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.