Kullanılabilirlik Testi (Usability Test) Nedir?

Kullanılabilirlik Testi (Usability Test) Nedir?

“Çalışan veya prototip halindeki arayüzün gerçek kullanıcılar ile senaryo bazlı testinin yapılmasıdır. Katılımcılara belirli görevler vererek bu görevleri arayüzde yerine getirmeleri istenirken; karşılaşılan problemler, görev başarısı, gerçekleştirme süresi ile ilgili veri sağlanır. “

Kullanılabilirlik testleri, bir ürünün hedef kitlesi tarafından belirli amaçlarla etkili, verimli ve belirli bir kullanım çerçevesinde, memnuniyetle kullanabilme derecesini ölçen testlerdir.


Kullanılabilirlik testinde, kullanılabilirliğin değerlendirilmesi istenen arayüz için belirlenen hedef kitlede belirlenmiş görevler kullanıcıya yaptırılır. Bu süreçte kullanıcıdan verimlilik, yeterlilik ve memnuniyet değerleri alınır veya kullanıcının deneyimi gözlemlenerek çıktılar alınır.

Kullanılabilirlik testler işlevsel açıdan. Nitel (kalitatif) veya Nicel (kantitatif) ikiye ayrılır. Nitel testler, neden ve nasıl sorusuna yönelik betimleyici bir yaklaşım izler. Nicel testler ise ne kadar sorusuna yönelik rakamsal veriler elde etmemize yardımcı olur.

Bir kullanılabilirlik testinde facilitator (moderatör), katılımcı, oluşturulacak görevler başlıca rol oynayan elemanlardır.

Kullanılabilirlik Testi (Usability Test) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.