Kullanıcı Arayüzü (UI) Nedir?

Kullanıcı Arayüzü (UI) Nedir?

Kullanıcıların, bilgisayar ve diğer elektronik cihazların donanım ve yazılımları ile etkileşime geçmesini sağlayan komutlar, simgeler, pencereler, butonlar ve panellerin tümü ‘kullanıcı arayüzü’ olarak adlandırılmaktadır. Hemen hemen her yazılım programı bir grafiksel kullanıcı arayüzüne sahiptir. Bu da programın mouse veya klavye yardımıyla kullanıcının seçimler yapmasını sağlayan bir görsel tasarımı olduğu anlamına gelir. Bir grafiksel kullanıcı arayüzünde bulunan başlıca elementler; menü çubuğu, araç çubuğu, pencereler, butonlar ve diğer kontrollerdir.

Kullanıcı arayüzü (user interface), kullanıcının, karmaşık donanımları veya sistemleri kullanabilmesini ya da okuyabilmesini sağlayan, kolaylaştırılmış araçlar bütününün tamamına verilen addır.


Kullanıcı Arayüzü, donanım ile kullanıcı arasındaki, dokunsal, işitsel ya da görsel olarak kullanıcı ile donanım arasındaki köprüyü sağlamaktadır. Komutlar, simgeler, pencereler, butonlar ve bu tür panellerin tümü kullanıcı arayüzüne birer örnektir.

Hemen hemen her yazılım programı (akıllı televizyonlar, akıllı telefonlar, akıllı saatler, bilgisayarlar, tabletler, gps ya da navigasyon cihazları, bankamatikler, sürücü ekranları vb. gibi) bir grafiksel kullanıcı arayüzüne sahiptir. Bu da programın,kullanıcının seçimler yapmasını sağlayan bir görsel tasarımı olduğu anlamına gelir. Bir grafiksel kullanıcı arayüzünde bulunan başlıca elementler; menü çubuğu, araç çubuğu, pencereler, butonlar ve diğer kontrollerdir.

Ancak, grafiksel olmayan arayüzler de mevcuttur. Kullanım komutları içeren makineler için geliştirilen tüm kumanda araçları da kullanıcı arayüzüne birer örnektir.


Kullanıcı arayüzü kavramı, yalnızca internet tabanlı oluşumlarda kullanılan bir kavram değildir. İnternet tabanlı olsun ya da olmasın, günlük hayatta kullandığımız birçok şey kullanıcı arayüzüne sahiptir.

İngilizcede user interface olarak adlandırılan kullanıcı arayüzü kelimenin kısaltması olan UI olarak da kullanılır.

Kullanıcı Arayüzü (UI) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.