Moodboard - İlham Panosu Nedir?

Moodboard - İlham Panosu Nedir?

Tasarım sürecinde ilham almak için kullanılan, üzerine resim veya yazı gibi bir çok metaryalin iliştirildiği, konuyu daha iyi kavramak ve görsel bir dil oturtmak adına oluşturulan panolardır. Bu panolarda fotoğraflar, çizimler, renk örnekleri vb. kolajlanır.

Moodboard (ilham panosu), tasarım sürecinde ilham almak için kullanılan, üzerine resim, yazı, fotoğraf, çizim, renk örnekleri gibi çeşitli kaynaklardan elde edilen materyalin dijital ya da fiziksel olarak kolajlanarak iliştirildiği, konuyu daha iyi kavramak ve görsel bir dil oturtmak adına oluşturulan panolardır.

İlham panoları dijital ya da fiziksel olarak oluşturulur. Dijital panolar, internette pek çok siteden toplanan görseller ile kolaj hazırlama programları sayesinde oluşturulurken fiziksel panolar ise çeşitli gazete, kitap, dergi, çizimler, nesneler gibi fiziksel materyallerin bir pano üzerine sabitlenmesi ile meydana getirilir. Tasarım süreci içinde hedef kitleyi en uygun şekilde yansıtan renk, malzeme, çizim, fotoğraf, obje gibi farklı bileşenler ilham panolarına eklenerek tasarıma kimlik kazandırılır. Yaratıcılığı teşvik ederek verimli ve akıcı bir sürece imkan sağladığı için müşteri ile güçlü bir ilişki kurulmasına olanak verir.

Tasarım alanı için ilham panoları, doğru ve tutarlı yol izlemek adına sürecin önemli noktalarından birini oluşturur. Elde edilen kullanıcı deneyimleri, anketler, pazar araştırması ve gözlemler ile ulaşılan veriler ilham panolarına iliştirilerek, fark edilmeyen veya gizlenen noktaların meydana çıkarılmasında aracı olur.

Moodboard - İlham Panosu Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.