Doygunluk Nedir?

Doygunluk Nedir?

Bir rengin doygunluğuyla kastedilen o rengin tonunu oluşturan unsurların, renk içinde ne kadar çözüldüğü ya da çözülemediğiyle ilgilidir. Doygunluk sözcüğünün yanı sıra kroma (chroma) ve saflık (purity) sözcükleri de aynı anlamda kullanılır. Diğer bir değişle, bir rengin içinde hiç beyaz bulunmadığı saflık durumu ile beyaz katıldıkça artan renksizlik noktası arasındaki ton aralığı diyebiliriz.

Doygunluk, bir alanın parlaklığıyla orantılı olarak değerlendirilen renkliliktir.

Bir rengin doygunluğu ne kadar artarsa renkler o kadar canlı ve yoğun, ne kadar azalırsa da o kadar soluk görünür. Düşük doygunluğa sahip bir görüntü daha gri bir renk skalasına sahip olur. 

Rengin tam doygunluğu “saf renk” olarak kabul edilir. Doygunluk %0’a doğru yaklaştırıldığında renk; saf rengin daha solgun, donuk ve biraz daha yumuşak bir versiyonu olarak görünür. Ana renkler (kırmızı, mavi ve sarı), tamamen doygun oldukları için en doğru sürüm rengi olarak kabul edilir. 

Renk doygunluğu, belirli ışık koşullarında, tonun nasıl görüleceğini belirler. Örneğin boyanmış bir duvar, gündüz farklı görünürken gece farklı görünecektir. Esasen ışık nedeniyle duvarın doygunluğu gün içinde değişmektedir. Doygunluk sıfıra indiğinde ise göreceğiniz tek şey gri bir duvardır. 

Doygunluk bazen kroma (chroma) ve saflık (purity) olarak da adlandırılabilir.

Fotoğraflarda doygunluk ayarlama işlemi doğru yapıldığında doğal bir görüntü elde etmenizi sağlarken aşırısı da yapaylık etkisine neden olur. Bu nedenle ayarlamanın doğru yapılması gerekir.

Doygunluk Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.