Grid Sistemi Nedir?

Grid Sistemi Nedir?

Grid Sistemi, arayüzdeki içeriğin yerleşimini düzenlemek için kullanılan bir dizi dikey ve yatay çizgiyi içeren yapıdır. Görsel tasarımda gridler, tasarımcılar tarafından içerik ve imgelemleri çok daha okunabilir ve yönetilebilir bir biçimde yapılandırmak ve sunmak için sıklıkla kullanılır. Web tasarımı için grid sistemi genellikle Esnek (Responsive) ve Sabit olarak sınıflandırılır.

Grid Sistemi, arayüzdeki içeriğin yerleşimini düzenlemek için kullanılan bir dizi dikey ve yatay çizgiyi içeren yapıdır.

Görsel tasarımda gridler, tasarımcılar tarafından içerik ve imgelemleri çok daha okunabilir ve yönetilebilir bir biçimde yapılandırmak ve sunmak için sıklıkla kullanılır. Web tasarımı için grid sistemi genellikle Esnek (Responsive) ve Sabit olarak sınıflandırılır. Grid sistemi kullanmak netlik ve tutarlılık yaratır, birden çok ekran boyutuna sahip birden çok cihaz arasında tutarlı bir deneyim oluşturulmasına yardımcı olur, tasarımın ömrünü uzatır. Her şey bir grid sistemine uyduğunda tasarımın yeni bir versiyonunu oluşturmak için önceki çözümler kolayca yeniden kullanılabilir. 

Grid Sistemi, tasarımı bir arada tutan görünmez bir yapıştırıcıya benzetilebilir; ögeler fiziksel olarak birbirinden ayrılsa bile, görünmez bir şey onları birbirine bağlar.

Grid Sistemi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.