80/20 Kuralı Nedir?

80/20 Kuralı Nedir?

Pareto Prensibi veya Önemli Azın ve Etken Seyrekliğin İlkesi olarak da bilinir. Çoğu olay için sonuçların %80’inin, var olan nedenlerin %20 ’sinden kaynaklandığını vurgular. Bu kural ekonomiden mühendisliğe birçok alan için geçerlidir. “Kazancın %80’i müşterilerin %20’sinden elde edilir” veya “ürün özelliklerinin yalnızca %20si, kullanıcıların %80’i tarafından kullanılır” gibi... örnekler verilebilir.

80/20 kuralı (Pareto Principle), sonuçların yüzde 80’inin eylemlerin yüzde 20’sinden kaynaklandığını savunur.

Önemli Azın ve Etken Seyrekliğin İlkesi olarak da bilinir.

Teori, Vilfredo Pareto 1906 yılında ülkesindeki gelir dağılımını incelerken ortaya çıkıyor. Ülkesindeki zenginliğin yüzde 80'inin nüfusun yüzde 20’sinden geldiğini fark ediyor. İncelemeler derinleştirildiğinde çoğu olgu için sonuçların %80’inin, var olan nedenlerin %20’sinden kaynaklandığını tespit ediyor. Bu kural ekonomiden mühendisliğe birçok alan için geçerlidir.

80-20 kuralı, bir sorunun önemli sebeplerini, nispeten daha önemsiz sebeplerden ayırmak için kullanılır. “Kazancın %80’i müşterilerin %20’sinden elde edilir” veya “ürün özelliklerinin yalnızca %20’si, kullanıcıların %80’i tarafından kullanılır” gibi örnekler verilebilir.

80/20 Kuralı Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.