Çok Değişkenli A/B Test Nedir?

Çok Değişkenli A/B Test Nedir?

Çok Değişkenli A/B Test, bir web sayfası üzerinde birden fazla içeriğin tasarımı değiştirilmek istendiğinde, orijinal sayfanın farklı versiyonları ile oluşturulmuş tasarım kombinasyonlarının kullanıcılar üzerindeki etkisini ölçmek için kullanılan bir test biçimidir.

Çok değişkenli A/B test (multivariate test), bir web sayfası üzerinde birden fazla içeriğin tasarımı değiştirilmek istendiğinde, orijinal sayfanın farklı versiyonları ile oluşturulmuş tasarım kombinasyonlarının kullanıcılar üzerindeki etkisini ölçmek için kullanılan bir test biçimidir.

 

Genellikle yüksek trafik verilerine sahip web siteleri tarafından farklı varyasyonların/kombinasyonların orijinal versiyonlarına karşı hangisinin daha yüksek performans göstereceğini ölçmek için kullanılır. Web sitesi üzerinde spesifik bir içerikte yapılan değişiklik için değil; büyük çaplı, radikal bir değişikliğin etkisini ölçmede kullanılması önerilir. Büyük değişikliklerde aynı anda birden fazla varyasyon ve kombinasyonun test edilmesi zaman, para, emekten tasarruf sağlamakla birlikte olabilecek en kısa zamanda bir fikir sahibi olmaya da olanak verir.

 

Örnek olarak, Hyundai.io web sitesinde ziyaretçi trafik oranları yüksek olmasına rağmen test sürüşü ve broşür taleplerinin düşük olduğu tespit edildi. Bunun üzerine yapılan analizlerde giriş sayfalarında aracın modeli, görseli, özellikleri, değerlendirmeleri gibi dikkat çeken çok fazla içerik yer aldığı ortaya çıktı. Farklı yazı tipleri, fotoğraf boyutları ve butonlardan oluşan varyasyonlar ve 8 farklı kombinasyonla giriş sayfaları tasarlandı ve çok değişkenli analiz metoduyla test edildi. Test verilerinin analizlerine göre yeni seçilen sayfada orijinal sayfaya göre test sürüşü ve broşür talepleri toplamda yüzde 62’ye kadar yükseldi.

Çok Değişkenli A/B Test Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.