Çevik Nedir?

Çevik Nedir?

Dijital ürünlerin üretiminde iteratif ve esnek bir yaklaşım güden tasarım ve yazılım yaklaşımıdır. En kısa sürede ve en az maliyet ile müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanılır. Projenin ve kurumun ihtiyaçlarına göre işleyiş farklılık gösterebilir. Son kullanıcının çalışmaya aktif katılması, paydaşlar arası sıkı bir işbirliği, günlük ve sık iletişim ile takip, dokümantasyonu azaltma, kısa döngüler kullanma ve projenin erken aşamalarında test yapma ise genelde tüm işleyişlerde yer alır.

Çevik, dijital ürünlerin üretiminin interaktif ve esnek bir şekilde yürüten, son kullanıcıdan alınan geri bildirimleri hızlı bir şekilde uygulamayı benimsemiş bir üretim yaklaşımıdır.

Kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanıcı arayüzü tasarımı üretim biçimlerinden biri olan Çevik yöntemi, tasarım ve geliştirici ekip arasında sıkı bir bağın olmasıyla meydana gelir. Tasarımlar değişikliklere açıktır ve hızlıca kendilerini değişime adapte edebilmektedir. Çevik yönteminde, ekipler sıklıkla bir araya gelir ve son kullanıcıdan alınan geri bildirimler hızlıca sisteme uygulanabilir. Yalın (Lean) yöntemiyle bir çok ortak paydaşı bulunmasına rağmen, işleyiş ve ekip çalışması olarak farklılıklar gözlemlenir. Çevik anlayışında, yapılan işin hikayesinden çok, uygulanabilirliği ön plandadır.

Başlarda, bir kullanıcı deneyimi tasarımı yöntemi olmayan Çevik, hızlı uygulanabilirliği ve dinamikliliği ile sektörde kullanışlı bir yöntem olarak yer edinmiştir. 

Çevik Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.