Etkililik (Effectiveness) Nedir?

Etkililik (Effectiveness) Nedir?

“Ürünün kullanılabilir olmasını sağlayan gerekliklerden biridir. Kullanıcıların, tasarlanan sürecin ne kadarını başarıyla ve doğru tamamladığı ile ölçülür. Kullanılabilirlik Testlerindeki temel ölçümlerden biridir. Bir görevi başarı ile bitiren katılımcı sayısının göreve katılan tüm katılımcı sayısına oranı olarak formülize edilebilir.”

Etkililik, kullanıcıların tasarlanan sürecin ne kadarını başarıyla tamamladıklarının ölçülmesiyle tespit edilir.

Kullanılabilirlik testlerinin amacı web sitenin/ürünün ne kadar kolay kullanılabilir olduğunun saptanmasıdır. Bu bağlamda etkililik, kullanılabilirlik testlerinin temel ölçüm tekniklerinden biridir.  

Etkililik oranı; verilen görevi başarıyla bitirenlerin sayısının, göreve katılanların sayısına oranı olarak formülize edilebilir. Bir çeşit “amaca ulaşma oranı”dır. Tabi bu istatistikte hata payını da unutmamak gerekir. Göreve katılanların sayısı ne kadar fazla olursa hata payı o derece düşük olur. 

Bir ürünün etkililiğinin çoğu, kullanıcılar ürünü kullanırken sağlanan destekten gelir. Kilit nokta kullanıcının -anlamlı olacak şekilde- bilgilendirilmesidir. Karışıklığa neden olacak bir yönlendirmenin olmaması gerekir.  

Örnek olarak kredi kartı bilgisi girme görevini düşünelim. Sadece geçerli kredi kartı bilgisinin kabul edilmesi, kullanıcının yanlış kredi kartı bilgisi girme olasılığını azaltır. Bu sayede tasarlanan sürecin başarılı tamamlanma oranı, yani etkililiği, artar.

Etkililik (Effectiveness) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.