Kullanıcı Odaklı Tasarım Nedir?

Kullanıcı Odaklı Tasarım Nedir?

Geliştirilen ürünün veya servisin hitap ettiği kitlenin gereksinimleri doğrultusunda biçimlendirildiği, tasarımın bütün aşamalarında kullanıcı ihtiyaçları, istekleri ve limitleri odak alınarak yapıldığı tasarım yaklaşımıdır.

Kullanıcı odaklı tasarım (user centered design), kullanıcıları, ürün tasarımı ve geliştirmenin merkezine koymaya odaklanan bir süreçler bütünüdür.


Kullanıcının ana odak noktası olduğu tasarım süreci/metodolojisi” olarak tanımlanmıştır. 

Bu metodoloji, herhangi bir ürünü veya hizmeti kullanmak için kullanıcıların tutum ve davranışlarını uyarlamaya zorlamaz. Ürünün veya hizmetin, hedef kullanıcının mevcut inançlarını, tutumlarını ve davranışlarını destekleyecek şekilde tasarlanmasını sağlar.

Kullanıcı merkezli bu süreç, bazı temel ilke ve yöntemlerlerin uygulanmasıyla ilerler. Kullanım bağlamını belirlemek, kullanıcı gereksinimlerini belirlemek, tasarım odaklı çözümler oluşturmak ve ortaya çıkan tasarımları değerlendirmek başlıca ilkeleridir.

Kullanıcı Odaklı Tasarım Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.