Bağlamsal Araştırma Nedir?

Bağlamsal Araştırma Nedir?

Bir konu veya mevcut ürün çerçevesinde temel kullanıcı davranışları ve tutumları hakkında veri toplamak için gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerdir. Bu görüşmelerde esas olan, kullanıcıların ürünü kullanırken gösterdikleri hareketlerin gözlemlenmesi ve deneyimi ile ilgili sorular sorulmasıdır. Gerçeğe yakın bir deneyim oluşturulmak istendiğinden, kullanıcının kendini rahat hissedebileceği kendi ortamında gerçekleştirilir.

Bağlamsal araştırma, bir konu veya mevcut ürün çerçevesinde temel kullanıcı davranışları ve tutumları hakkında veri toplamak için gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerdir. 

Görüşmelerin en temel amacı kullanıcıların doğal hareketlerinin gözlemlenmesidir. Görüşmeler, kullanıcıların rahat oldukları çevrelerde (evleri,iş yerleri, ….) gerçekleştirilir. Araştırmanın akışı normal bir sohbet havasında ilerler. Doğal ortamda yapılan bu araştırmada, kullanıcı ürün ilişkisi, kullanıcının izlendiği etkisini vermeden gözlemlenmelidir. Kullanıcının ürünü kullanışına karışılmaz, sadece izlenir. Sorulması gereken bir soru olursa, sorular anlaşılabilir, yalın ve sohbet havasında olmalıdır. Herhangi bir medya içeriği (ses kaydı,fotoğraf…) alınması gerekiyorsa, kullanıcılardan izin istenilmesi gerekmektedir.

Bağlamsal Araştırma Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.