A/B Test Nedir?

A/B Test Nedir?

Aynı sayfanın farklı versiyonlarının performanslarının kıyaslamasına dayanan bir test yöntemidir. Versiyonlar bir hipotez ve hedef üzerine üretilir, sayfanın orijinal hali de dahil olmak üzere 2 veya daha fazla versiyon bulunması gerekir. Versiyonlar farklı kullanıcılara rastgele gösterilir, belirlenen hedef çerçevesinde gelen veriler istatistiksel olarak incelenerek hangi versiyonun kazandığına karar verilir. Versiyonlar üretilirken sayfadaki tek bir elementin yerleşimi veya tasarımı değiştirilebileceği gibi sayfa tamamen de ele alınabilir. Birden fazla değişken bulunduğunda Çok Değişkenli A/B Test (Multivariate Test) olarak adlandırılır.

A/B testi, aynı sayfanın farklı versiyonlarının kullanıcılar üzerindeki tepkisini gözlemleyen bir test biçimidir.

Versiyonlar, belirli bir hipoteze göre üretilir ve orijinal sayfa ile beraber hedef kitleye rastgele bir biçimde sunulur. Kullanıcılardan toplanan veriyle, en iyi çalışan versiyon belirlenir ve bu versiyon tüm kullanıcılara sunulur. Versiyonlar arasındaki fark bir ya da birden fazla değişken üzerine olabilir. Bu değişkenler, bir buton üzerinde yazan yazıdan, sayfanın genel tasarım diline kadar değişkenlik gösterebilir. Örneğin, bir sosyal medya uygulaması, kullanıcılarının yarısına orijinal mavi renkli arama butonunu, diğer yarısına ise kırmızı buton versiyonunu sunarak, kullanıcılar üzerinden veri toplayabilir. Eğer, birden fazla değişken aynı anda test ediliyorsa bu durum Çok Değişkenli A/B test (Multivariate Test) olarak adlandırılır. 

Kullanıcı deneyimi tasarımcıları tarafından sıklıkla kullanılan bu yöntemin verileri kullanıcılar tarafından elde edildiği için başarı oranı yüksektir. Ayrıca bu yöntem, reklamcılık, ekonomi, pazarlama gibi sektörler tarafından da sıkça kullanılmaktadır. 

A/B Test Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.