Pop Up Nedir?

Pop Up Nedir?

Genellikle arayüzden daha küçük olarak arayüzün önünde mouse tıklaması, mouse ile üzerine gelme, ses komutu ya da basitçe belirli bir zaman sonrasında ortaya çıkan pencere.

Pop-up, internet kullanıcılarının web sitelerini ziyaret ettiklerinde karşılarına çıkan ve bilgilendirme yapma, bir eyleme yönlendirme ya da reklam amacıyla arayüzün önünde beliren küçük açılır pencerelerdir.

İyi örnekleri hem hizmet veren tarafa hem kullanıcıya fayda sağlarken, başarısız olan ve olumsuz amaç taşıyan örnekler her iki tarafa zarar verebilmektedir.

Bilgilendirme pencereleri, internet sitelerinde çok fazla kullanılan pop-up türlerinden biridir. Kullanıcıların karşısına çıkan bilgilendirme amaçlı bu açılır pencereler, kullanıcıyı herhangi bir şey yapmaya zorlamazlar ve bilgi vererek yardımcı olmayı hedeflerler. Doğru kurgulandıklarında kullanıcı deneyimi açısından olumlu sonuçlar verdikleri gibi, tersi durumda kullanıcıyı siteden uzaklaştırabilirler.

Geri bildirim amaçlı pop-up’lar ise, uzun anketler kullanılmadan tasarlanlandıklarında kullanıcıların deneyimini hızlıca öğrenmeyi ve düzeltmeyi sağlayabilmektedirler. Örneğin; sepette unutulan bir ürün için gelen bildirim, satın alma sürecinin tamamlanması açısından üreticiye fayda sağlamak amacıyla kullanışlı olabilmektedir. Ancak satın alma işlemi sırasında araya giren bir pop-up gereksiz kalabalığa sebep olarak kullanıcıyı yaptığı işlemden vazgeçirebilir.

Pop-Up’lar, kullanıcılarla doğrudan ve hızlıca iletişime de olanak verirler. Fakat fazla miktarda, aşırı büyük, kapatması zor, tasarımı ve renkleri karmaşık, yanlış konumlandırılmış olurlarsa rahatsız edici hale gelirler. Bu yüzden yalın, anlaşılır, kolay kapanabilir, mesajı kısaca veren pop-up’lar hazırlanıp doğru hedef kitleye ulaşacak ve içerikte gezinmeyi zorlaştırmayacak şekilde yerleştirilmelidirler. Girişte kullanılan pop-up’lar, kullanıcının bilgiyi tarayamadan siteden ayrılmasına sebep olmaktadırlar. Bunun yerine, belirli bir süre sonra ortaya çıkan bir kullanım tercih edilebilir.

Kullanıcıyı ilgisi olmayan web sayfalarına ya da sahte kapatma ve indirme butonlarına yönlendiren, bilgisayara istenmeyen bir yazılım sokarak kullanıcı bilgilerine ulaşma amacı taşıyan pop-up’lar ise kötü niyetli kullanım örnekleri oluşturmaktadırlar.

Pop Up Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.