K.I.S.S Nedir?

K.I.S.S Nedir?

“Albert Einstein der ki; Eğer bir durumu iyi anlatamıyorsan, o konuyu yeterince iyi anlamamışsındır’’ Bu anlayışı benimseyen ‘’Keep it simple, stupid’’ (K.I.S.S.) prensibi Kelly Johnson tarafından ortaya konulmuştur. “Keep it simple and short” olarak da yaygındır. Bu prensip herhangi bir durumu çözmek için en basit çözüm veya yolun tercih edilmesini önerir.

K.I.S.S, “Keep it simple, stupid” prensibinin kısaltmasıdır.


Amerikalı mühendis Kelly Johns tarafından ortaya konulmuştur. Aynı zamanda “keep it simple and short” olarak da bilinmektedir. İlk olarak 1960’lı yıllarda Amerikan Donanması tarafından kullanılmıştır. Daha sonra ise günümüzün en önemli tasarım ve yazılım ilkelerinden biri haline gelmiştir. K.I.S.S. prensibine göre herhangi bir sorunu çözmek için her zaman en basit ve yalın olan çözüm tercih edilmelidir. 

Albert Einstein’ın “Eğer basitçe açıklayamıyorsan, yeterince iyi anlamamışsındır” diyerek basitliğe vurgu yaptığı sözünde de K.I.S.S. prensibinin önemi görülebilir. Bir sorunu iyice anlamak, onu olabildiğince basitleştirmekten geçer. Basitleştirmenin buradaki anlamı sadeleştirmek ve en yalın haline büründürmektir. 


Bir sorunu ya da çözümü herkes tarafından anlaşılır bir şekilde ifade etmek göründüğünden daha zordur. Sadeleştirmek ve sorunu çözen en yalın sonuca varabilmek için başlarda oldukça karmaşık sistemlerin içinden geçilmesi gerekebilir. Bu nedenle K.I.S.S. prensibini uygulamak göründüğünden daha zor olabilmektedir.

K.I.S.S Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.