Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nedir?

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nedir?

Belirlediğiniz hedef aktiviteyi gerçekleştiren kullanıcı sayısının siteye gelen toplam ziyaretçi sayısına oranıdır. Örneğin sitenize gelen 100 kişide 3 tanesinin satın alma yaptığını düşünelim. Bu durumda dönüşüm oranı %3 olmuş olur.

Dönüşüm oranı, belirlediğiniz hedef aktiviteyi gerçekleştiren kullanıcı sayısının, siteye gelen toplam ziyaretçi sayısına oranıdır.

Toplam dönüşüm bölü toplam ziyaretçi şeklinde hesaplanır. 

Dönüşüm oranını; e-ticaret sitelerinde yapılan alışveriş yüzdelerinin hesaplanması, e-bültene kayıt olma, form doldurma, uygulama indirme, işletmenizin telefonla aranması gibi pek çok konu için hesaplayabiliriz. 

Bir e-ticaret sitenizin olduğunu düşünün. Sitenizi ziyaret eden 100 kişiden 23 tanesinin ürünlerinizi satın aldığını varsayarsak dönüşüm oranınız %23 olarak belirlenir. 

Yüksek dönüşüm oran, ürününüzün, sitenizin veya sağladığınız hizmetin talep gördüğünü ifade eder. Eğer dönüşüm oranları düşükse hizmetin iyileştirilmesinin veya stratejinizin geliştirilmesinin mümkün olduğunu gösterir. Ancak “ideal dönüşüm oranı” şeklinde ifade edilebilecek bir oran yoktur. Bununla birlikte dönüşüm oranını yükseltmek sitenizin ya da ürününüzün başarısını yükseltir.  

Dönüşüm oranını yükseltmek için ziyaretçilerin düşüncelerini ve ihtiyaçlarını anlamak önemlidir. Aslında ürününüzün eksiklerini gidermek, site akışını, çevrimiçi müşteri hizmetleri kanallarını ve çevrimiçi deneyimi iyileştirmeye odaklanmak ürününüz için birer yatırımdır. Tutumunuz ve stratejiniz gelişirse yüksek kar elde etmeniz kaçınılmazdır.

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.