Kart Gruplama Nedir?

Kart Gruplama Nedir?

“Sıklıkla ürünün bilgi mimarisini oluşturmak, sitede bulunan içeriklerin ve işlevlerinin birbirleri ile nasıl ilişikilendirileceğini tespit etmek için kullanılan bu teknik; nesneleri, gruplamak, akış tasarlamak ve bir sistemin yapısını kurmak için kullanılır. Bireysel veya grup halinde yapılan egzersizde, içerikler kartlar haline getirilerek katılımcılara verilir ve onlardan kartları anlamlı bir şekilde gruplamaları istenir. Açık, Kapalı, Tersine (Ağaç Testi), Modified Delphi şeklinde 4 ayrı uygulanış yöntemi vardır.”

Kart gruplama (Card Sorting), ürünün bilgi mimarisini oluşturmak, sitede bulunan içeriklerin ve işlevlerinin birbiri ile nasıl ilişkilendirileceğini tespit etmek için kullanılan bir tekniktir. 


Kart gruplama yöntemi nesneleri gruplamak, akışı tasarlamak ve bir sistemin yapısını kurmak için kullanılabilir. Kart gruplama yönteminde içerikler kartların üzerine yazılır. Hazırlanan kartlar katılımcılara karışık bir şekilde verilir. Ardından katılımcılardan kartları anlamlı bir şekilde gruplamaları istenir. Bu sayede kullanıcıların hazırlanan içeriklerle ilgili nasıl davranışlar sergiledikleri gözlemlenebilir. Kullanıcının hangi içeriği hangi kategoriye uygun bulduğunu anlamanın etkili yollarından biridir. Gruplama sonrasında katılımcılara yaptıkları gruplamalarla ilgili sorular sorularak davranışlarına dair içgörü elde edilmeye çalışılabilir. Süreç boyunca katılımcıdan yalnızca gruplaması istenmeyebilir. Aynı zamanda kategorilere isim vermesi ya da kategorileri birleştirmesi ya da ayrılması da istenebilir. 

Kullanıcı ile yapılan çalışmanın ardından elde edilen verilerin analiz edilmesi gerekir. Ortak davranışlar, devamlı bir araya getirilen ya da ayrı tutulan kartlar değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda kullanıcılar için ideal kullanıcı deneyimi sunacak olan sistem oluşturulmaya çalışılır.


Kart gruplama yönteminin açık kart gruplama, kapalı kart gruplama, tersine kart gruplama ve modified delphi olmak üzere 4 farklı yöntemi vardır.

Kart Gruplama Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.