Captcha Nedir?

Captcha Nedir?

“Captcha: İnsan / Bilgisayar Ayrımı Yapmak Amaçlı Tam Otomatik Genel Turing Testi İnsanları ve bilgisayarları davranışlarından tepit edebilmek amacıyla özellikle web formlarında kullanılan bir testtir. Bilgisayarların deforme resimleri çözümleyememesinden yararlanılarak basit bir test üzerinden sadece şifreyi çözebilen insanların giriş yapmasını sağlayan bir güvenlik önlemidir. CAPTCHA’ların robotları engellerken okunması zor örneklerle insanlarda caydırıcı etkisi sebebiyle form tamamlama oranlarına olumsuz etkidiği gözlemlenmiştir.”

Captcha, insan/bilgisayar ayrımı yapmak için üretilen, genellikle web formlarında kullanılan bir test biçimidir.

Bilgisayarın deforme fotoğrafları algılayamaması üzerine kurulan bir ayrım sistemi vardır. Test sürecinde deforme fotoğraflar içinden çeşitli imgelerin bulunmasını ister. Bilgisayar sistemi karmaşık fotoğraflama sistemi içinden bu bilgileri elde edemez. Captcha kullanan bir sistemin bilgisayar yazılımlarına karşı güvenliği sağlanmış olur.

İnsanları ve bilgisayarları ayırmak için tasarlanmış bu sistem kullanıcılar tarafından bilişsel yük zorlanmasına sebebiyet vermektedir. Captcha kullanan sistemlerde kullanıcıların işlemden vazgeçtikleri sıkça görülmektedir.

Captcha Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.