Günlük Çalışması Nedir?

Günlük Çalışması Nedir?

“Kullanıcıların bir ürün veya servisi kullanırken, hareketlerini belirli bir süre boyunca kayıt altına aldıkları veri toplama yöntemidir. Kullanıcılar ürün veya servise yönelik yaşadıkları süreci kendileri anlatır. Zaman maliyeti yüksek bir yöntemdir. Özellikle kullanıcıların market alışverişi, para çekme gibi rutin yaptıkları işlemleri içeren durumlarda tercih edilebilir. Bu gibi durumlarda görüşme, test veya anket ile öğrenilemeyecek hatta gizli kalacak motivasyonlar ve alışkanlıklar günlük çalışması aracılığı ile saptanabilir.”

Günlük Çalışması, kullanıcıların bir ürün veya servisi kullanırken hareketlerini belirli bir süre boyunca kayıt altına aldıkları veri toplama yöntemidir.

Zaman içindeki kullanıcı davranışları, etkinlikleri ve deneyimleri hakkında nitel veriler toplamak amacıyla kullanılır. Kullanıcılar ürün veya servise yönelik yaşadıkları süreci kendileri anlatır, veriler katılımcılar tarafından birkaç günden bir aya kadar değişebilen uzun bir süre boyunca rapor edilir . Tanımlanan raporlama dönemi boyunca, çalışma katılımcılarından bir günlük tutmaları ve çalışılan faaliyetler hakkında belirli bilgileri kaydetmeleri istenir. Zaman maliyeti yüksek bir yöntemdir. 

Özellikle kullanıcıların market alışverişi, para çekme gibi rutin yaptıkları işlemleri içeren durumlarda tercih edilebilir. Bu gibi durumlarda görüşme, test veya anket ile öğrenilemeyecek hatta gizli kalacak motivasyonlar ve alışkanlıklar günlük çalışması aracılığı ile saptanabilir.

Günlük çalışmaları; alışkanlıklar, kullanım senaryoları, tutumlar ve motivasyonlar, davranış ve algılardaki değişiklikler, müşteri yolculukları gibi uzun vadeli davranışları anlamak için yararlıdır.

Günlük Çalışması Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.