Miller Kanunu Nedir?

Miller Kanunu Nedir?

Bilişssel psikolog John Miller’a göre ortalama bir insan kısa dönem hafızasında 7 civarı(artı eksi) bilgiyi geri çağırabilir. Bilgi işleme süreci sırasında insan beyninin bilgileri parçalara bölerek anlamaya çalıştığı düşünülmektedir. İnsan beyni bilgiyi belleğe alırken gruplama yapar. Bu yöntem çalışan belleğin daha etkin kullanılmasını sağlar. 7 rakamı tartışılan bir konu olmakla birlikte bilgiyi küçük gruplara bölmek kullanıcılar için arayüzde gezinmeyi, hatırlamayı ve seçim yapmayı kolaylaştırmaktadır.

Miller Kanunu, bilişsel psikolojinin kurucularından George Armitage Miller'ın, ortalama bir insanın kısa dönem hafızasında 7 ± 2 bilgiyi geri çağırabildiğini iddia ettiği teoridir.

George Armitage Miller, insan beyninin bilgi işleme süreci sırasında bilgileri parçalara bölerek (gruplayarak) anlamaya çalıştığını ileri sürer. Miller Kanunu'na göre; insan beyninde kısa süreli hafızaya 7 ± 2 kuralını aşacak şekilde bilgi yüklenmeye çalışılırsa hafıza, kapasitesini aştığı için hata yapmaya başlar. Örneğin; pazarlamacılar satışını gerçekleştirmek istedikleri ürün hakkında müşteriye fazlaca bilgi vermeye başladığında insan beyni kapasitesini aştığı için en fazla vurgulanan ve tekrarlanan sözcük veya sözcükler akılda kalıcı hale gelir. Böylelikle müşteri/kullanıcı “ucuz, fırsat ürünü, büyük kampanya” gibi satın almaya teşvik eden sözcük ve sözcük gruplarına maruz kalır ve büyük olasılıkla satın alma eğilimi gösterir.

Miller Kanunu tartışmalı bir teoridir. Çünkü Miller’ın ardından yapılan diğer araştırmalarda, bilgilerin internet ortamında açıkça görünür olması nedeniyle kullanıcıların hafızalarında tutmaları gereken bir durum oluşmadığı ve kullanıcılar daha fazla seçenekle başa çıkabildiği için 7 ± 2 teorisi geçerliliğini yitirir.

Miller Kanunu Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.