Metadata Nedir?

Metadata Nedir?

Metadata, bir veri hakkındaki verilerdir. Örneğin belirli bir veri setine ya da kaynak hakkında nasıl, ne zaman ve kim tarafından oluşturulduğu hakkında bilgiler içerir. Metadata çoğunlukla Internet içeriğine bir gönderme olsa da fiziksel veya elektroknik içerikler hakkında da olabilir. Örneğin: bir metadata saat kaçta, nereden, hangi baz istasyonunu kullanarak kimi aradığınızı, arama yaptığınız telefonun IMEI numarasını, ne kadar süre konuştuğunuzu vb. bilgileri içeren bilgi setidir.

Metadata (üst veri), bir verinin öğelerini tanımlayan, belirli bir veri seti ya da kaynak hakkında nasıl, ne zaman ve kim tarafından oluşturulduğuna dair bilgileri içeren, veri hakkındaki verilerdir.

Metadatalar belirli tip kaynakları tanımlamak amacıyla farklı alanlarda farklı standartlara göre düzenlenirler. Çoğunlukla internet içeriğine bir gönderme olsa da fiziksel veya elektronik içerikler hakkında da olabilmektedir. Örneğin; e-postaların konu satırları, hangi baz istasyonu kullanarak kimi, nereden, saat kaçta arandığı, konum bilgileri, arama yapılan telefonun IMEI numarası vb. verileri barındıran bilgi setlerini içerir. İnternet sitelerinde ise sayfayı tanımlamak için kullanılır. Metadata, web sayfalarına meta etiketler ile yerleştirilerek, arama motorları gibi sistemler için anlamlı bilgiler üretir.

Kullanım amaçlarına göre 4’e ayrılır:

Yönetimsel Metadata: Bilgi kaynaklarını yönetmek için kullanılır. Kaynağın dijitalleştirilmesi, lisans bilgileri ve telif hakkı verilerini içerir.

Tanımsal Metadata: Kaynağın içeriğini tanımlamak amacı ile kullanılır. Kullanıcıların açıklamaları, içindekiler kısmı, katalog kayıtları vb. verilerini içerir.

Koruma Metadatası: Bilgi kaynaklarının korunmasını düzenlemek için kullanılır. Kaynakların fiziksel ya da dijital kopyalarının korunması, fiziki olarak belgelendirilmesi gibi verileri içerir.

Teknik Metadata: Sistemin ne şekilde işlediğini belirtmek için kullanılır. Şifreler, güvenlik, kimlik denetimi, yazılım ve donanım dokümantasyonu gibi verileri içerir.

Metadatalar verilerin doğru bir şekilde tanımlanıp belgelenmesini sağlar. Verilerin kısa temsilleri olduğu için kullanıcıların ayrıntıları anlamasına ve üzerinde çalışmasına yardımcı olur.

Metadata Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.