Birebir Görüşme/Röportaj Nedir?

Birebir Görüşme/Röportaj Nedir?

“Kullanıcıların bir ürün veya servis hakkındaki düşünce ve beklentilerini öğrenmek, ürün ile ilgili ihtiyaçlarını ve ürünü kullanırken karşılaştıkları problemleri anlamak için düzenlenen genellikle yüzyüze gerçekleştirilen görüşmelerdir. Katılımcıların kendilerini rahat hissedeceği ortamlarda gerçekleştirilebilir. Projenin farklı aşamalarında amaca göre uygulanabilir. Yapısı gereği anket çalışmalarına göre daha hızlı ve nitelikli sonuç verir.”

Birebir görüşme, kullanıcıların bir ürün veya servis hakkındaki düşünce ve beklentilerini öğrenmek, ürün ile ilgili ihtiyaçlarını ve ürünü kullanırken karşılaştıkları problemleri anlamak için düzenlenen genellikle yüz yüze veya online gerçekleştirilen görüşmelerdir. 

Kullanıcı ile yapılan bu görüşmeler, ürün ve servis hakkındaki kullanım bilgilerini veya beklentilerini ilk ağızdan duymamızı sağlar. Hedef kitle ve ürün değişkenlerine bağlı olarak genellikle 10 – 20 sorudan oluşmakta ve ortalama 20-30 dakika arasında sürmektedir. Sorulara verilen cevapların uzun ve kullanıcının deneyimini içermesi beklenir. İstenilen konu hakkında yanıtlar alınabilmesi için, soruların farklı anlamlara gelmeyecek şekilde sorulması, ürün ve sistem hakkındaki tavsiye sorulara yer verilmemesi gerekmektedir. Örneğin; Röportaj sırasında kullanıcıya ‘Siz olsaydınız bu üründe neyi değiştirirsiniz ?‘ şeklinde bir soru yerine, ‘ürünü kullanırken hangi noktaları eksik buluyorsunuz/buldunuz ?’ sorusu daha etkili olabilir. Röportaj sırasında, dikkatli dinlenildiği karşı tarafa hissettirilmeli, sözü kesilmemelidir. Konudan sapıldığı zaman, karşı tarafın sözünü bitirmesi beklenmeli ve sohbete devam eden bir şekilde röportajın akışı konuya döndürülmelidir. 

Bu araştırma yönteminde, anketten farklı olarak kullanıcılarla genellikle yüz yüze bir iletişim gerçekleşir, kullanıcıların ses ve yüz mimikleri okunabilir, verilen cevaplar bu etkenler dahil olunarak incelenir. Ancak ankete oranla genellikle daha az kullanıcı ile iletişime geçilir. Birebir görüşme sırasında, kullanıcının rızası alınarak röportajın ses kaydı sonradan dinlenmek ve değerlendirmek için alınabilir.

Birebir Görüşme/Röportaj Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.