Kano Modeli Nedir?

Kano Modeli Nedir?

“Ürün yönetimi ve müşteri memnuniyetini müşteri tercihlerine göre 5 ayrı kategoride sınıflandıran teoridir. Vazgeçilmez: Ürünün temel özellikleri, varlığı kullanıcılara ek memnuniyet sağlamazken olmaması hayal kırıklığı oluşturanlar. Doğrusal: Uygulanış yönteminin kullanıcılar üzerinde etki edeceği özellikler, eksik uygulanması hayal kırıklığı oluşturanlar. Çekici: Kullanıcı tarafından beklenmeyen ancak varlığı müşteri memnuniyetini artıracak özellikler. Etkisiz: Kullanıcılara ek memnuniyet veya hayalkırıklığı yaşatmayacak özellikler. Karşıt: Kullanıcılar için ayrılık yaratan özellikler, varlığı kimi kullanıcı tipleri tarafından memnuniyet ile karşılanırken diğer gurubu hayal kırıklığına uğratanlar.”

Kano modeli, ürün yönetimi ve müşteri memnuniyetini müşteri tercihlerine göre 5 ayrı kategoride sınıflandıran bir teoridir.


Vazgeçilmez kategorisi, ürünün en temel özelliklerini oluşturur. Müşteri için bu özelliklerin varlığı ekstra bir memnuniyet sağlamaz çünkü zaten olmasını bekler. Temel ihtiyaçlar olarak da bilinen bu özelliklerin olmaması büyük hayal kırıklığı yaratır.

Doğrusal ihtiyaçlar, müşterinin açıkça talep ettiği özelliklerden oluşur. Doğrusal ihtiyaçların karşılanması müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir. Eksik uygulanması durumunda müşteri memnuniyeti sekteye uğrar.

Çekici ihtiyaçlar, ürün kullanımında müşteri tarafından özellikle talep edilmeyen ve beklenmeyen özelliklerdir. Kullanıcı için sürpriz olan bu özelliklerin yokluğu herhangi bir memnuniyetsizliğe sebep olmaz. Ancak müşteri memnuniyetini artırma konusunda oldukça etkilidir.

Etkisiz kategorisine ait özelliklerin müşteri memnuniyeti üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Nötr özellikler olarak da bilinen bu özelliklerin olması ya da olmaması müşteri için herhangi bir fark yaratmaz.

Son kategori ise karşıt ihtiyaçlardır. Müşterinin karşı olduğu özellikler bu kategoride değerlendirilir. Bu ihtiyaç grubuna giren özelliklerin ürün içerisinden çıkarılması gerekir çünkü bu özelliklerin yokluğu müşteri memnuniyetini artırır.

Kano Modeli Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.