Katılımcı Tasarım Nedir?

Katılımcı Tasarım Nedir?

“Profesyonel tasarımcılar, kullanıcılar ve paydaşların bir ürün, hizmet ya da çözüm üretmek/tasarlamak için birlikte çalıştığı bir tasarım yaklaşımıdır. Uzman bakış açısı ile, bir ürünü kullanan veya kullanacak kişiler “Denek, kullanıcı, katılımcı, müşteri, tüketici vb.” olarak tanımlanırken, katılımcı tasarım yaklaşımında bu kişiler ilgili konunun gerçek uzmanları olan deneyim sahibi kişiler olarak tanımlanır.

Katılımcı tasarım (Participatory Design), tasarımcı, kullanıcı ve diğer paydaşların bir ürün veya hizmetin tasarım sürecinde birlikte rol aldığı bir tasarım yaklaşımıdır. 


Uzman bakış açısı ile bir ürünü kullanan veya kullanacak kişiler “denek, kullanıcı, katılımcı, müşteri, tüketici vb.” olarak tanımlanırken, katılımcı tasarım yaklaşımında bu kişiler ilgili konunun gerçek uzmanları olan deneyim sahibi kişiler olarak tanımlanır. Katılımcı tasarım mimari, yazılım, ürün tasarımı ve grafik tasarım gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Kullanıcılar tasarım süreçlerine farklı şekillerde dahil olarak katılım sağlayabilirler. Örneğin bilgi vererek tasarım sürecine katılabilirler ancak karar verme yetkileri yoktur. İşbirliği içerisinde olan katılımcılar ise süreçte oldukça aktiftirler ve karar verme süreçlerinde de etkilidirler. Tasarım sorusunun belirlenmesine yardımcı olurlar. Yalnız buna ek olarak sunulan çözümlerin değerlendirilmesi noktasında da aktif görev alırlar. 


Katılımcı tasarımın en önemli faydası, son kullanıcının bizzat tasarım aşamasında bulunmasıdır. Böylelikle süreç boyunca tercihleri ve davranışları hakkında tasarımcı oldukça kapsamlı bir içgörü elde edebilir. Her ne kadar kullanıcı ve paydaşlar tasarım sürecine dahil olarak çözüm sürecinde aktif rol alsa da nihai karar tasarımcıya aittir.

Katılımcı Tasarım Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.