Çalışan Deneyimi (Employee Experience) Nedir?

Çalışan Deneyimi (Employee Experience) Nedir?

Çalışan deneyimi, bir şirketin çalışanlarının şirketle olan etkileşimi sonucunda şirketlerine verdikleri değerler toplamıdır. 

Müşterilerin bir şirketi tercih etmeleri çalışanların verimli çalışmasıyla bağlantılıdır. Çalışan memnuniyeti ne kadar yüksek olursa, verilen hizmet o kadar kaliteli ve tatmin edici olmaktadır. Eğer bir şirket başarılı bir müşteri deneyimi hedefliyor ise başarılı bir çalışan deneyimini de sağlamalıdır. Çalışan deneyiminin olumlu olması için insan kaynaklarından, yöneticilere kadar herkesin bu sürece destek vermesi gerekmektedir. Çalışan deneyimi ile “Çalışan Değer Önermesi (EVP)” karıştırılmamalıdır. EVP ele aldığı konular açısından çok daha kısıtlı bir kapsama sahiptir. 

Çalışanların hepsinin, işteki tüm deneyimlerini ölçümlemek için anketler etkili bir yoldur. Bu anketlerde kapalı ve açık uçlu sorular beraber kullanılmalıdır. Verilen cevaplarda isimlerinin gözükmeyeceği bilgisi doğru bir sonuç için mutlaka verilmelidir. Anketler sonucundaki değerlendirmeler çalışan deneyimi hakkında önemli bilgiler içermektedir. Ortaya çıkan sonuca göre bir şirkette buna yönelik olumlu bir çaba geliştirilmesi çalışan deneyimini doğrudan etkiler. İşte daha yeni olan bir çalışandan, işten ayrılana kadar hepsinin deneyimi değerlendirilmelidir. İyi bir çalışan deneyimi yöneticiler tarafından önceden hazırlanmalıdır Şirketin; çalışanlarının yemek, yol, sağlık gibi ihtiyaçlarına yönelik katkıları da olmalıdır. Bunların bütünü iyi bir çalışan deneyimini oluşturur. Çalışanların şirket içi her konuda anonim olarak geri bildirim bırakabileceği alanlar mutlaka bulunmalıdır.

Çalışan Deneyimi (Employee Experience) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.