Memnuniyet Nedir?

Memnuniyet Nedir?

Kullanılabilirlik değerlendirme faktörlerinden biridir. Kullanıcıların bir sistemi kullanma ve öğrenme süreçlerinde oluşan olumlu ve olumsuz düşüncelerin ölçüsünü ifade eder.

Memnuniyet, UX alanında kullanılabilirlik değerlendirme faktörlerinden biridir. 

Kullanıcıların bir sistemi kullanma ve öğrenme süreçlerinden oluşan olumlu ve olumsuz düşüncelerin ölçüsünü ifade eder. Kullanıcının sistemi kullanırken oluşan duygu, düşünce, fikir ve tutumlarının ölçüsünü sunmasından dolayı sistemin etkili ve verimli olması ile doğrudan bağlantılıdır. Çünkü kullanıcı sistemden ne kadar memnunsa sistem o kadar iyi çalışıyor demektir. Hedefe yönelik ürün kullanımının duygusal bir sonucudur. Memnuniyet; verimlilik, etkinlik ve kullanılabilirliğe katkı sağlar. Alınan hizmete ilişkin müşterinin tutumu, onun arzu ve ihtiyaçlarının ne ölçüde karşılandığına göre değişir ve eğer hizmet beklentisini karşılar ise müşteri doyuma ulaşır. 

Memnuniyeti ölçmek için memnuniyet anketleri veya geri bildirim analizi kullanılabilir:

• Memnuniyet anketleri: Ürün veya sistemi kullanan kullanıcıların memnuniyetlerini ölçmek için yapılır. Amacı müşteri deneyimini en üst seviyede tutarak yeniden satın almayı ve kullanıcı sadakatini artırmaktır.

• Geri bildirim analizi: Elde edilen veriler sonucunda iyileştirilmesi gereken noktaların tespit edilip kullanıcının memnuniyetini artırmak amacı ile yapılır.

Memnuniyet, ürün ile etkileşimli deneyimin bir yargısıdır. Kullanıcının memnuniyeti devamlı sağlanıp arttırıldığında, markaya olan güven ve satın alma davranışı üzerinde olumlu yansımalar görülecektir.

Memnuniyet Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.