Hatırlanabilirlik Nedir?

Hatırlanabilirlik Nedir?

Belli bir zaman sonra ürünü tekrar kullanmaya başlayan kullanıcıların ürünü hatırlama ve yeterli seviyede tekrar kullanması durumudur Başlama süreleri ne kadar az ise kullanıcıya sunulan deneyim de o kadar iyidir.

Hatırlanabilirlik, kullanılabilirliğin 5 bileşeninden biri olan hatırlanabilirlik, belli bir zaman sonra ürünü tekrar kullanmaya başlayan kullanıcıların ürünü hatırlama ve yeterli seviyede tekrar kullanabilmesi durumudur.

Kullanıcılar bir uygulamayı her zaman kullanmıyor olabileceğinden, büyük ölçüde önemlidir. Başlama süreleri ne kadar az ise kullanıcıya sunulan deneyim de o kadar iyidir. Hatırlanabilirlik, bir kullanıcıya belirli bir işlevi nasıl kullanacağını hatırlatan eldeki görevle serbest bir ilişki kurmasını sağlayan bazı sembol, simge veya diğer görsel sunum türleri gibi ipuçlarıyla sağlanır. 

Örneğin: Kullanıcıların çoğu tarayıcıdaki "Ev" simgesini kendi evleri ile ilişkilendirebilirler. Böylece ev konsepti onlara görsel bir ipucu aracılığıyla iletilir.

Hatırlanabilirlik Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.