Mouseover Nedir?

Mouseover Nedir?

Bir objenin üzerine fare ile gelindiğinde objede olan değişikliği ve gerçekleşen bir aksiyonu ifade eder.

Mouseover, bir objenin üzerine fare ile gelindiğinde tıklanma eylemi olmadan, objede olan değişikliği ve gerçekleşen bir aksiyonu ifade eder.

Kullanıcı ekrandaki işaretçiyi web sayfasında bulunan etkin alana getirip fareyi tıklattığında hangi seçeneklerin kullanabileceğini gösteren küçük metin kutusunu açar. Mouseover işlevini web sitelerinde bulunan görüntülerde kullanır. Bir görüntünün üzerine getirildiğinde veya duraklatıldığında fotoğrafın adı, telif hakkı gibi görüntüye ilişkin ek bilgiler bu şekilde görüntülenebilir. Ayrıca mevcut seçenekleri kullanıcıya göstermek için fare tuşuna tıklandığında kullanıcı tarafında yapılabilecek seçenekleri listeler. Mouseover için kullanılan diğer bir tanıma göre, farenin mevcut konumunu test eden bir JavaScript komutudur. Seçilmiş bir butonun görünümünü değiştirmek için kullanılır.

Mouseover hareketi için sadece fare işaretçisini yerinde tutmak gerekir. Kullanıcı web sayfalarındaki seçenekleri gizlemek istediğinde ya da sayfada boş olarak görülen alana fare getirildiğinde kullanıcıya seçenekler sunulabilir. Örneğin; Facebook’ta ana sayfada gezinirken, bir durum güncellemesinin en üstünde bulunan kişinin adının üstüne gelindiğinde profilin ön izlemesini sunarak profili baştan sona ziyaret etmeye gerek kalmadan görüntülemeyi kolaylaştırması.

Mouseover Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.