Dinamik Sayfa Nedir?

Dinamik Sayfa Nedir?

Dinamik sayfa, kullanıcının daha önceki hareketlerine, bilgilerine ve seçimlerine göre değişen sayfa yapılarına denir. Sayfada bulunan bilgi setlerinden, kullanıcıya uygun olanları gösterilir. Her kullanıcı aynı sayfayı farklı görebileceği gibi, aynı kullanıcı farklı ziyaretlerinde sayfayı farklı görebilir.

Dinamik sayfa, kullanıcıya veya zamana göre farklılık gösterebilen sayfa yapısıdır.

Dinamik sayfalar kullanıcıların daha önceki hareketlerine, bilgilerine ve seçimlerine göre değişiklik gösterebilir. Sayfada bulunan bilgi setlerinden kullanıcıya uygun olanı gösterilir. Her farklı kullanıcının -aynı sayfayı- farklı görebileceği gibi, aynı kullanıcı da sayfayı farklı görebilir.  

Hava durumu güncellemeleri veya hisse senedi fiyatları gibi sıklıkla değişen bilgileri göstermek için idealdir.  

Kullanıcı bir arama sorgusu gönderdiği anda dinamik sayfalar oluşturulur. Statik sayfalardan farklı olarak ilgili sunucuda bir bütün olarak saklanmazlar. Bununla birlikte dinamik web sayfaları genellikle çok az değişiklik beklendiğinde veya hiç değişiklik olmadığında önbelleğe alınır. Bu sayede sayfanın sunucuyu gereksiz zorlamasından kaçınılır ve trafiğin yavaşlaması engellenir.

Dinamik sayfa yapısının iki çeşidi bulunur: 

1. İstemci Tarafı Komut Dosyası: Fare veya klavye eylemlerinin sonucunda veya belirli bir zamanda, web sayfasındaki arayüz davranışlarının değişmesidir. Bu durumda dinamik davranış sunum içinde gerçekleşir.   

2. Sunucu Tarafı Komut Dosyası: Çeşitli web sayfalarında içerik oluşturmak, kullanıcı oturumlarını yönetmek ve iş akışını kontrol etmek için kullanılır.

Dinamik Sayfa Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.