Reklam Körlüğü Nedir?

Reklam Körlüğü Nedir?

Kullanıcıların reklama benzer yapıdaki imgeleri görmezden geldiği, yok saydığı durumdur.

Reklam körlüğü (Banner Blindness), kullanıcıların internet sitelerini ziyaret ettiğinde karşısına çıkan reklama benzer yapıdaki imgeleri bilinçli veya bilinçsiz olarak görmezden geldiği, yok saydığı durumdur. 

İnternet sitelerinde çok fazla çıkan reklamlar artık kullanıcıların antipati duymasına sebep olmaktadır. İnsanlar aradıkları bilgiye bir an önce ulaşmak isterler ancak karşılarına sürekli çıkan reklamlar onları rahatsız etmektedir. Reklamlarla olan bu olumsuz deneyim, kullanıcıda görmezden gelme davranışını artırmıştır. Reklamların alakasız yerlerde, aynı renklerle ve karmaşık bir görüntüyle ortaya çıkması, içeriğin önünde aniden ve çok fazla  sayıda belirmesi yok sayma davranışına neden olur. Hedef kitlenin yanlış seçilmesi ve alakasız bir hedef kitlenin karşısına reklamın çıkması, fayda sağlamayan reklamların sürekli göz önüne gelmesi, müşteriyi şaşırtamaması, reklam tasarımının yorucu olması reklam körlüğüne sebep olan reklamların özellikleridir. 

Reklam körlüğünü engellemek için; hedef kitleye hitap eden reklamların yapılması, reklamın sitenin doğru bir alanında konumlandırılması, sosyal medyadan yararlanarak reklam yapılması, reklamın içeriğe uygun şekilde konulması yardımcı olacaktır.

Reklam Körlüğü Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.