Ağaç Testi Nedir?

Ağaç Testi Nedir?

“Tersine Kart Gruplama diye de bilinir. bkz.Kart Gruplama Bir sistemde yer alan bilgi ve başlıkların bulunabilirliğini ölçmek için kullanılan bir test yöntemidir. Bulunabilirliği görsel tasarım ve ek yönlendirmelerden bağımsız ölçebilmek için testler, sistemin kendisinde değil, basitleştirilmiş bir ağaç üzerinde gerçekleştirilir. Kullanıcılara bulmaları istenen içerik görevler olarak verildikten sonra karşılarına sistemdeki en üst seviye başlıklar çıkarılır. Bu başlıklardan birini seçen kullanıcıdan bu kez alt başlıklar arasından seçim yapması istenir. Kullanıcı aradığı bilgiyi bulduğundan emin oluncaya kadar veya aramaktan vazgeçene kadar ağaç içerisinde gezebilir. Sonuçlar başarı, direkt olarak yönlenme, hız ve izlenen yollar çerçevesinde değerlendirilir. “

Ağaç testi, bir sistemde yer alan işlemlerin, menüler üzerinden bulunabilirliğini ölçen bir testtir. 

Bu yöntem aynı zamanda tersine kart gruplaması olarak da bilinir. Bu testte, kullanıcıdan sitedeki bilgi ve başlıkları bulması istenir ve bu süreç gözlemlenir. Test sırasında kullanım hakkında bilgi edinmek adına, basitleştirilmiş bir ağaç sistemi kullanılır, görsel tasarım ve yönlendirme sistemde bulunmaz. Kullanıcılara bulmaları için bir bilgi verilir, ve üst başlıklar üzerinden alt başlıklara doğru geçişler yaparak onlardan istenilen bilgiyi bulmaya çalışır.Örneğin, kullanıcıya online bir alışveriş platformunun >Kadın >Erkek >Çocuk >Ekipmanlar >Outdoor menü başlıkları verilir ve buradan el feneri seçeneğini bulması istenir. Bilgiyi ararken, ağaç içinde istediği kadar gezebilir, aradığı bilgiyi buluncaya ya da aramaktan vazgeçinceye kadar test devam eder. 

Test bittiğinde, kullanıcının süreci tamamlayıp,tamamlayamama ve ağaç içinde geçirdiği süre ele alınır. Bu sonuçlara göre, sistemin çalışma durumu gözlemlenir. 

Ağaç Testi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.