İnsan Bilgisayar Etkileşimi Nedir?

İnsan Bilgisayar Etkileşimi Nedir?

Kullanıcı ile bilgisayar arasındaki etkileşime odaklanan; bilgisayar teknolojisi ve gelişimini tasarım, kullanım ve başarı konularında değerlendiren çalışma dalı.

İnsan-bilgisayar etkileşimi (Human-computer interaction), kullanıcı ile bilgisayar arasındaki etkileşimi inceleyen disiplinler arası bir çalışma alanıdır. 

İnsanların bilgisayar ile girdikleri etkileşimleri arayüzler aracılığıyla inceler. İnceleme sonucunda aradaki etkileşimi daha etkili ve kaliteli bir hale getirmeye çalışır. Bu amaç doğrultusunda bilgisayar ve yazılım bilimlerinin yanı sıra psikoloji, sosyoloji, bilişsel bilimler, tasarım gibi pek çok farklı alanı içerisinde barındırır.

İnsan bilgisayar etkileşimi söz konusu olduğunda dört ana bileşen üzerinden inceleme yapılmaktadır. Bu dört ana bileşen kullanıcı, görev, arayüz ve bağlamdır. Kullanıcıların belirli bir arayüz aracılığıyla yerine getirmeye çalıştığı görevler gözlenir ve elde edilen veriler farklı etkileşimlerin tasarlanması sürecinde kullanılır. 

Medya ve Sinema Çalışmaları Profesörü Paul Booth’a göre insan bilgisayar etkileşiminin çerçevesini oluşturan sorular aşağıdaki gibidir:

• İnsanların teknoloji kullanımını etkileyen özellikleri nelerdir?

• Teknolojinin insanların kullanımını etkileyen yönleri nelerdir?

• İnsanlar etkileşimli yeteneklerini nasıl edinir ve kavramsallaştırır?

• İnsanların ihtiyaçlarını teknik olanaklarla nasıl temin ederiz?

• Kullanılabilir (usable) teknolojiler nasıl tasarlanabilir?

• Teknoloji organizasyonları nasıl etkiler?

Günümüzde bu sorulara birtakım yeni sorular eklenerek, gözlem çalışmaları ile insanların bilgisayarlarla girdiği etkileşimler üzerinde çalışılmaktadır.

İnsan Bilgisayar Etkileşimi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.