Önce Mobil - Mobile First Nedir?

Önce Mobil - Mobile First Nedir?

Ürünün kullanılacağı en küçük ekran boyutu baz alınarak tasarım sürecine başlanmasıdır. Bu yaklaşımda mobil arayüzün, masaüstü arayüz ile birlikte sürecin başında yer almasını sağlayarak tüm platform ve cihazlarda kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi hedeflenir.

Önce mobil (mobile first), temelinde web sitelerinde mobil cihazlara öncelik tanıyan ve mobil kullanıcı deneyimini kapsayan bir stratejidir.

Önce mobil yaklaşımı, UX alanında ciddi bir öneme sahiptir. Kullanıcı deneyimi tasarımı ve geliştirme aşamalarında ürünün kullanılacağı en küçük ekran boyutu olarak mobil cihazları ve bunları kullanan kullanıcıları odak noktası olarak alır. Kullanıcıların deneyiminde kullanıcı sabit değildir. Sınırlı bir ekranda parmak dokunuşu ve hareketleri gerçekleştirir. Yaklaşımın amacı, hızlı ve doğru bir şekilde ulaşılması istenen tüm yapıları; kullanıcılarının dijital beklenti ve alışkanlıklarına uygun deneyimlerle tasarlamak, onları memnun etmek ve potansiyel müşterilere kolayca ulaşabilmektir. 

Hedef kitle doğru tanımlanmalıdır. Hedef kitlenin kullandığı cihazlar ve etkileşim davranışları iyi belirlenmelidir. Tasarımda sadelik ön planda olup sitenin içindeki içerikler kısa ve öz olmalıdır. Hareket halinde mobil cihazlar sıklıkla kullanıldığı için tek göz kullanımı için tasarlanmasına dikkat edilmelidir. Her kullanıcının mobil cihazındaki internet bağlantı hızının değişkenlik gösterebilmesi nedeniyle hızın performans üzerindeki etkisi de dikkate alınmalıdır. 

Mobil cihazların kullanımının hızla artmasından dolayı web siteleri tasarlanırken mobil cihazlara uygunluk ön planda tutulmalıdır. Önce mobil yaklaşımı, yeniliklere hazırlıklı olabilmeyi ve önemli olana odaklanmayı sağlar.

Önce Mobil - Mobile First Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.