Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

İnsanların herhangi bir servis, sistem ya da ürün ile etkileşime geçtiğinde yaşadığı deneyimdir. Kullanıcı Deneyimi pratiği, insanların yaşadığı bu deneyimi iyileştirmeye odaklanır. Yüksek kalitede kullanıcı deneyimi sunabilmek için servisin mühendislik, pazarlama, grafik, endüstriyel ve etkileşim tasarımı unsurlarını bir arada barındırması gerekir.

Kullanıcı deneyimi (user experience), bir kullanıcının, bir ürünle, hizmetle ya da sistemle etkileşim halinde bulunduğu süreçte, tecrübe ettikleri bütünüdür.


1993 yılında Donald Norman tarafından oluşturulan bu kavram, son kullanıcının şirket, hizmetleri ve ürünleri ile etkileşiminin tüm yönlerini kapsar.

Kullanıcının bir mobil uygulamayı indirme kararından başlayarak, uygulama ile karşılaşması ve etkileşime geçmesi, uygulamanın bileşenlerini kullanması ve uygulamayı indirme amacının gerçekleşmesi bir kullanıcı deneyimi sürecine bir örnektir.

Kullanıcı deneyimi pratiği, insanların yaşadığı bu deneyimi iyileştirmeye odaklanır. Yüksek kalitede kullanıcı deneyimi sunabilmek için servisin mühendislik, pazarlama, grafik, endüstriyel ve etkileşim tasarımı unsurlarını bir arada barındırması gerekir.

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.