Metrik Nedir?

Metrik Nedir?

Kullanıcı deneyimi alanında tasarımı ölçümlemek için kullanılan değerlerdir. Bu değerler sayısal veriler elde edilecek şekilde seçilir. En sık kullanılan ölçümleme değerlerinden bazıları dönüşüm oranı, görev başarısı, görev tamamlama süresi, sayfa görüntüleme, hata oranıdır. Araştırmanın amacına göre (kullanılabilirlik, navigasyon ve bilgi mimarisi ölçümlemek gibi) seçilen metrikler de farklılık gösterebilir.

Metrik, bir web sitesinin veya uygulamanın zaman içindeki kullanıcı deneyimini ölçmek ve karşılaştırmak için kullanılan değerlerdir.

Metrikler, dijital ortamlarda analiz yapmayı kolaylaştırır. Ürün/hizmet sağlayıcısının nasıl bir yol izlemesi gerektiğine ilişkin bilgilendirir ve iyileştirme noktaları için yol göstericidir. Değerler, sayısal veriler elde edilecek şekilde seçilir. Araştırmanın amacına göre (kullanılabilirlik, navigasyon ve bilgi mimarisi ölçümlemek gibi) seçilen metrikler farklılık gösterebilir. 


En sık kullanılan metrik değerleri:

1. Müşteri deneyimi endeksi: Müşteri sadakatini ve şirket gelirini nasıl etkilediğini ölçmek için bir fiziksel veya dijital markanın tüm temas noktalarını veren metriktir.

2. Dönüşüm oranı: Gerçekleşmesi istenen veya hedeflenen hareketi uygulayan kullanıcı sayısının siteye gelen toplam ziyaretçi sayısına oranıdır.

3. Görev başarısı: Kullanıcı deneyiminde kullanılan en yaygın metriklerden biridir ve birden fazla kullanıcıyla bir çalışma yürütüldüğünde görevi tamamlayan kullanıcıların yüzdesini verir.

4. Görev tamamlama süresi: Kullanılabilirlik değerlendirmelerinde kullanılan bu metrik, kullanıcının bir görevi başından sonuna kadar gerçekleştirmesi için geçen sürenin ölçüsüdür.

5. Sayfa görüntüleme: Belirli bir süre içinde sayfanın ne kadar görüntülendiğini veya tıklandığını belirten metriktir. 

6. Hata oranı: Kullanılabilirlik testlerinde sürecin herhangi bir aşamasında yaşanılan aksaklıkların veya eksikliklerin yüzdesini veren metriktir.

UX alanında kullanılan metrikler, tasarımda alınacak olan kararların doğru ifade edilmesini ve değerlendirilmesini sağlar. Kullanıcı davranışını anlamayı ve takip etmeyi kolaylaştırır. Doğru seçilen metriklerle yapılacak olan her adım probleme ilişkin nokta atışı yapar.

Metrik Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.