Kullanıcı Araştırması Nedir?

Kullanıcı Araştırması Nedir?

Kullanıcı hareketlerini anlamak ve kullanıcılar ile empati kurabilmek adına onların davranış ve tutumlarını gözlem ve diğer araştırma teknikleri ile incelenmesidir.

Kullanıcı araştırması, kullanıcı hareketlerini anlamak ve kullanıcılar ile empati kurabilmek adına onların davranış ve tutumlarının gözlem ve diğer araştırma teknikleri ile incelenmesidir.

Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesindeki ilk adım olan kullanıcı araştırmaları, hedef kitlenin belirlenmesi, bu kitleyi oluşturan bireylerin nitelikleri ve nicelikleri açısından incelenmesi ya da daha önce belirlenmiş hedef kitlenin doğruluğunun saptanması için yapılan araştırmalar bütünüdür.


Bu araştırmalar, sadece ürün geliştirme sürecinin belirli bir noktasında yapılmakla kalmaz, sürecin baştan sona tamamını ve sonrasını da kapsarlar. Yani ürünün fikir ve tasarım aşamasından başlar, geliştirme aşamasının ardından, ürün ya da hizmetin kullanıcıyla buluşmasından sonra da devam eder.


Başka bir deyişle; kullanıcının motivasyonunu, ihtiyaçlarını ve yaşadığı sorunları anlayarak bunlara çözümler sunmayı amaçlar. Bunun için de çeşitli araştırma yöntemleri kullanılır.


Kullanıcı Araştırma Yöntemleri Nelerdir?

5 Saniye Testi

A/B Test

Ağaç Testi

Anket

Benchmark

Netnografi

Bağlamsal Görüşme

• Derinlemesine Görüşme

Göz İzleme

• Uzman Analizi

Günlük Çalışması

Tıklama Testi

• Shadowing

Kullanıcı Araştırması Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.