Hawthorne Etkisi Nedir?

Hawthorne Etkisi Nedir?

Adını 1927 ile 1932 yılları arasında Chicago Hawthorne Western Electric’te Harvard Üniversitesi’nden bir grup psikolog tarafından yapılan araştırmadan alır. Denenme tepkisi diye de bilinir. Test ortamının yarattığı fiziksel ve psikolojik etkiler sonucunda çalışmaya katılan kişilerin normal koşullarda göstermeyecekleri bazı tepkiler göstererek normal performanslarının daha üstünde bir performans sergiledikleri gözlemlenmiştir. Kullanılabilirlik testi sonuçları test esnasında kullanıcıların normalden daha iyi bir performans gösterecekleri düşünülerek incelenmelidir.

Hawthorne Etkisi, insanların bir deneye katıldıkları ve izlendikleri zaman daha çok çalışma ve daha iyi performans gösterme eğilimini ifade eden bir terimdir.

Bireylerin davranışlarını bağımsız değişkenlerin manipülasyonundan ziyade gözlemcilerden aldıkları dikkat nedeniyle değiştirebileceklerini öne sürüyor. Adını 1927 ile 1932 yılları arasında Chicago Hawthorne Western Electric’te Harvard Üniversitesi’nden bir grup psikolog tarafından yapılan araştırmadan alır. Denenme tepkisi diye de bilinir. Test ortamının yarattığı fiziksel ve psikolojik etkiler sonucunda çalışmaya katılan kişilerin normal koşullarda göstermeyecekleri bazı tepkiler göstererek normal performanslarının daha üstünde bir performans sergiledikleri gözlemlenmiştir.

Kullanıcı araştırmasında gözlem eyleminin bireysel davranış üzerinde etkisi olabileceğinin bilinmesi gerekir bu nedenle kullanılabilirlik testi sonuçları test esnasında kullanıcıların normalden daha iyi bir performans gösterecekleri düşünülerek incelenmelidir.

Bu etkiyi önlemek için çalışmanın beklenen sonuçlarını kullanıcıdan uzak tutmak önemlidir. Bu, kullanıcının beklentilere uyum sağlamak için belirli bir performans sergilemek için baskı hissetmesini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hawthorne Etkisi Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.