Deneyim Haritası Nedir?

Deneyim Haritası Nedir?

“Deneyim haritaları, kullanıcıların bir ürünü veya servisi kullanırken geçtiği aşamaları ilk temas noktasından başlayarak adım adım anlatan, parça parça toplanmış hikayeleri, eldeki yüklü veri ile birleştirerek anlamlı bir şekilde sunulan planlı yolculuklardır. Sadece belli bir konuya odaklanabildiği gibi genel bir deneyim de aktarılabilir. Kullanıcıların duyguları, düşünceleri, motivasyonları ve sorunları ürün ya da servis ile temas noktalarında ortaya çıkar.”

Deneyim haritası, kullanıcıların bir ürünü veya servisi kullanırken ilk temas noktasından başlayarak geçtiği tüm noktaları kullanıcı gözünden inceleyen bir deneyim yolculuğudur.

Yolculuk sırasındaki her noktada kullanıcıların deneyimleri, duyguları, sorunları ve motivasyonları ortaya çıkartılır. Sadece belli bir işlem üzerinde deneyim haritası oluşturulabiliyorken, aynı zamanda tüm temas noktaları göz önüne alınarak da bir deneyim haritası yaratılabilir. Kullanıcı yolcuğu oluşturulurken, tasarım veya servis sürecinde yaratılan persona baz alınarak bir harita çıkartılır. Deneyim haritaları, içeriden dışarıya doğru tasarlanan süreci, dışarıdan içeriye doğru görmemize yardımcı olur. Deneyim haritası, tasarlanan sistemde alınabilecek reaksiyonları gösterirken, sistemdeki eksiklerin fark edilmesini de sağlar.

Deneyim haritasını doğru bir şekilde kurgulamak, tasarımın ya da servisin kullanıcılar tarafından kullanım oranını artırır ve kullanıcının memnuniyeti sağlanır. Süreç içinde deneyim haritası değişebilir ve genişleyebilir.

Deneyim haritaları, ürün ve servis tasarımı dışında pazarlama tarafında da oldukça sık kullanılan bir yöntemdir.

Deneyim Haritası Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.