Anket Nedir?

Anket Nedir?

Anket, kişilerin belli konulardaki tutumlarını, düşünce ve duygularını, önerilerini saptamak üzere hazırlanan; yanıtları kağıt üzerinde veya online verilebilen bir soru listesidir.

Anket, kişilerin belli konulardaki tutumlarını, düşünce ve duygularını, önerilerini saptamak üzere hazırlanan; yanıtları kağıt üzerinde veya online verilebilen bir soru listesidir.

Bu soru listesine verilen cevaplar, katılımcılar hakkında çeşitli bilgiler sunar. Bu bilgiler; 

• Demografik Veriler: Katılımcıların yaş, eğitim, meslek, gelir vb. kişisel bilgilerini verir. 

• Bilgi Düzeyi: Katılımcıların konuyla ilgili neler bildiğini verir. 

• Tutum ve Görüşler: Katılımcıların algıları, görüşleri ve düşünme biçimleri hakkında bilgiler verir. 

• Davranış: Katılımcıların belirli bir konuda ne yaptıkları ya da gelecekte ne yapmayı planladıkları konusunda bilgiler verir. 

Anket hazırlanmadan önce, hedef kitle belirlenir. Belirlenen hedef kitleye göre hazırlanan sorular anlaşılabilir ve net olmalıdır. Anket sırasında katılımcıya sorulacak soru tipleri 2’ye ayrılır;

1. Açık Uçlu Sorular: Katılımcılar sorulara kendi kurduğu cümleler ile yazılı cevap verir. Bu yöntem, genellikle kullanıcıların tutum ve görüşlerini veya bilgi düzeyini öğrenmek için kullanılır.

2. Kapalı Uçlu Sorular: Yanıtlar anketi hazırlayan kişi tarafından sıralanır. Katılımcı kendine uygun olan yanıtı işaretler. Bu yöntem genellikle kullanıcıların demografik bilgilerini veya davranış biçimlerini öğrenmek için kullanılır.

Anket Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.