İlk Kat Alanı (FOLD) Nedir?

İlk Kat Alanı (FOLD) Nedir?

Sayfanın katlanmadan okunabilecek alanlarını tanımlamak için kullanılan eski bir gazetecilik teriminden gelir ve kullanıcıların dijital sayfayı scroll yapnadab gördükleri alana verilen addır. Önemi yüksek haber ve içerikler genellikle bu alana yerleştirilir.

İlk kat alanı (Fold), kullanıcıların dijital bir sayfayı scroll yapmadan gördükleri alana verilen isimdir.


İlk kat alanı eski bir gazetecilik teriminden gelmektedir. Gazetelerde sayfanın katlanmadan okunabilecek alanlarını ifade etmek için kullanılıyordu. Dijital dünyada alışkanlıkların değişmesi ile kelimenin kullanım alanı da genişledi. Günümüzde artık bir web sayfasına ya da mobil siteye girildiğinde kullanıcının karşısına çıkan ilk kısım anlamında kullanılmaktadır. 

İlk kat alanı kullanıcının karşılaştığı ilk alan olduğundan oldukça önemlidir. Kullanıcı çoğu zaman bu alana bakarak sayfada kalmaya devam edip etmeyeceğine karar verir. Kullanıcıyı site içerisinde kalmaya ikna edebilmek adına önemli haber ve içerikler bu alana yerleştirilebilir. Ayrıca kullanıcının dikkatini çekeceği düşünülen bilgiler de yine bu kısımda gösterilebilir.

İlk kat alanının tasarımının kullanıcının dikkatini çekecek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kullanıcı herhangi bir scroll davranışı sergilemeden sayfayı terk edebilir.  

Ekranın altında kalan ve kaydırma yapılarak ulaşılabilen kısmı için ise “below the fold” terimi kullanılmaktadır.

İlk Kat Alanı (FOLD) Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.