Radyo Butonu Nedir?

Radyo Butonu Nedir?

Kullanıcıları, sunulan alternatiflerden yalnızca birini seçmesi için yönlendiren bir grafiksel kontrol elementidir.

Radyo butonu, kullanıcıları, sunulan alternatiflerden yalnızca birini seçmesi için yönlendiren bir grafiksel kontrol elementidir.

Seçildiğinde içinde düz bir nokta bulunan küçük bir daire olarak temsil edilmektedir. Radyo düğmesinin iki durumu vardır; işaretli ve işaretlenmemiş. Kullanıcının bir seçenek belirleyerek düğmelerin durumunu değiştirdiği kısa ama önemli bir etkileşim vardır. Seçilmemiş bir radyo düğmesine tıklamak, listede daha önce seçilen diğer düğmelerden herhangi birinin seçimini kaldıracaktır. Radyo düğmeleri doğru kullanıldığında seçenek belirleme görevini basitleştirirler. Seçenekler listesi mantıksal bir sırayla yapılandırılmalıdır.

Radyo düğmeleri için en büyük kullanılabilirlik sorunları etiketlerden kaynaklanmaktadır. Belirsiz veya yanıltıcı etiketler, anlamı anlamaları gerekeceğinden kullanıcılar için birçok soruna neden olabilir. Her zaman netlik için etiketler test edilmelidir. Hem kelime bilgisi hem de bağlam, kullanıcılar için açık olmalıdır.

Kullanıcılar bir seçim yapmak istemezlerse, seçim yok olarak etiketlenmiş bir radyo düğmesi sağlanmalıdır. Kullanıcılara açık bir seçim seçeneği sunmak, kullanıcıları listeden bir şey seçmeye zorlamaktan çok daha iyidir. 

Radyo etiketlerinin dikey olarak konulması kullanıcı açısından daha rahat kullanılmasına yardımcı olacaktır. Yatay yapılması gerekirse etiketler çok iyi ve anlaşılır konumlandırılmış olmalıdır. Radyo düğmeleri tüm seçeneklerin görüntülenmesini ve karşılaştırılabilmesini sağlar. Seçenekler vurgulanmak istendiğinde, beşten az seçenek olduğunda, seçeneklerin karşılaştırılmasının netleştirilmesi gerektiğinde, görünürlük ve hızlı yanıt öncelik olduğunda, varsayılan seçenek önerilen seçenek olduğunda, çok sayıda tanıdık seçenek mevcut olduğunda, yediden fazla seçenek olduğunda radyo butonları kullanılabilir.

Radyo Butonu Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.